język / language : PL | EN
Burzowy start Timberland Nord CUP 2012

Cisza przed burzą, gromy z jasnego nieba, potem chmury i ściana deszczu – z takimi przeciwnościami zmagało się dziś ponad 80 załóg regat Timberland Nord CUP 2012, które są cześcią zlotu Baltic Sail Gdańsk. Żeglarze dwukrotnie wychodzili z portu, by wystartować, i dwukrotnie ulegli siłom natury, nie rozegrawszy biegów. Kolejny start – jutro.

Na dziś i jutro w ramach regat zaplanowane były wyścigi o Puchar Europy Wschodniej w klasie Snipe (Słonka), wyścigi o mistrzostwo w klasach: Nautica 450 oraz 470, Hobie 16, Hornet oraz Puchar Polski w klasach: Europa (reprezentowana najliczniej, bo aż przez 19 załóg), OK Dinghy oraz Finn.

Rano, jeszcze w prażącym słońcu, organizatorzy rozpoczęli siódmą edycję regat Timberland Nord Cup 2012 komunikatem pogodowym IMGW:

– Idzie do nas burza z nad Berlina i ma dotrzeć do Gdańska około godz. 14 – ogłosili.

Wszystkie załogi wypłyneły więc na morze, by jeszcze przed burzą rozegrać pierwsze biegi. Krążyły w okolicach linii startu, by zająć jak najkorzystniejszą pozycję.

Flauta i burza

Zanim jednak rozległ się sygnał rozpoczęcia regat, wiatr ścichł zupełnie (w żargonie żeglarskim – przyszła flauta). – Typowa cisza przed burzą – mówili żeglarze i kręcili głowami na nadchodzące z południowego zachodu burzowe chmury.  Gdy około południa z jasnego jeszcze nieba zaczęły bić w wodę pioruny, sędzia główny Barbara Grabarz podjęła decyzję o wstrzymaniu startu.

– Czekamy, aż burza przejdzie, bo bezpieczeństwo najważniejsze – mówiła, gdy jako ostatnia jednostka przybili do kei (Sędzia główny zawsze spływa z wody na końcu).

– Około godz. 14 spróbujemy wystartować. Ale jeśli do wieczora pogoda będzie niesprzyjająca – przełożymy start na jutro – mówiła pani sędzia. Wszystkie jednostki pośpiesznie przypłynęły (lub zostały sholowane) do brzegu. Około godz. 14 burza w końcu nadeszła: zerwał się silny wiatr i spadła ściana deszczu.

Żeglarze czekali na zmianę aury i około  16.30 znów wyszli w morze. Pogoda jednak droczyła się z zawodnikami przez cały pierwszy dzień regat – Starty się odbyły, ale wiatr znów „umarł”. Wszystkie łodzie zostały więc zaholowane na brzeg – mówił Michał Korneszczuk, organizator regat  Timberland Nord CUP. Jutrzejsze wyścigi zdecydują więc o tym, kto zdobędzie mistrzostwo w swojej klasie.

Dobra organizacja i świetna zabawa

Załogi zjechały na regaty z całej Polski, m.in, Warszawy, Opola, Krakowa, nie zabrakło też ekip zagranicznych , m.in z Holandii i Niemiec.

– Przyjechaliśmy, bo zeszłym roku bardzo nam się tu spodobało: poznaliśmy wielu przyjaciół, wspaniale się żeglowało, pogoda była piękna trening – mówi Martin Jannsen, załogant niemieckiej ekipy w klasie Nautica 450. – Polscy żeglarze są bardzo przyjaźnie nastawieni, każdego dnia spędzamy razem wieczory, świetnie się tu bawimy – zachwala Martin organizację. Mimo dwukrotnego odwołania biegów – w głosie nie słychać zniechęcenia:

–  To dla nas dobry trening. Mamy nadzieję, że jutro będzie dobrze wiało. W zeszłym roku zajęliśmy drugie miejsce w klasie, więc w tym mamy apetyt na wygraną.  Ale jest tu wiele dobrych załóg, więc zobaczymy – dodaje.

Czego więc życzyć zawodnikom?

– Wiatru i słońca – odpowiedział krótko jeden z żeglarzy, pospiesznie chowając się przed deszczem do kawiarni hotelu Galion.  Tylko dzieciom w punkcie opieki „Kiss&Sail” pogoda nie przeszkadzała – cały dzień, czy w słońcu czy w deszczu, znakomicie bawili się pod czujnym okiem organizatorów.

Podsumowanie Pantaenius Nord CUP Gdańsk 2018

10 dni regat w 4 minuty! Zobaczmy jeszcze raz jak przebiegała rywalizacja w tym roku! Nie możemy się doczekać już następnych regat Pantaenius..

22 likes, 0 comments3 months ago

Wyścigi Nord Classic

Tym razem mamy dla was podsumowanie ostatniego dnia wyścigów Nord Cup Classic, które poraz pierwszy miały swoją bazę w Marina Gdańsk…

6 likes, 0 comments3 months ago

9 Wyścig o Bursztynowy Puchar Neptuna

To był 9 Wyścig o Bursztynowy Puchar Neptuna – wspólny wyścig uczestników zlotu Baltic Sail Gdańsk oraz naszych Regaty Pantaenius Nord..

8 likes, 0 comments3 months ago

Mistrzostwa Polski klasy Nautica 450

To już Mistrzostwa Polski Nautica 450. Emocje podczas rywalizacji w tych jubileuszowych regatach były wysokie. Wielu obstawiało wieloletnich..

13 likes, 1 comments3 months ago

Wyścigi klasy Laser

Ah, tęsknimy za tym słońcem i wiatrem. Cóż to były za emocje :) Obejrzyjcie film z wyścigów klas Laser standard, 4.7, radial :)

11 likes, 1 comments3 months ago