język / language : PL | EN
Pierwsi zwycięzcy Timberland Nord CUP 2012

Za nami drugi dzień regat Timberland Nord CUP 2012. Znamy już zwycięzców w trzech klasach. Są to: Judyta Malinowska i Aleksandra Sepioł (KŻ Człuchów) w klasie 470, Janusz Stobiński (AZS Poznań) w klasie OK Dinghy oraz Piotr Pajor (Spójnia Warszawa) w klasie Finn. W poniedziałek kolejne wydarzenie – Mistrzostwa Polski w klasach Nautica 450, Hornet i Hobie 16.

 

 

W niedzielę przed godz. 11 łódki wyszły na wodę, jednak wiatr ścichł niemal zupełnie, do tego zmieniał kierunek i komisja kilkakrotnie poprawiała ustawienia boi wytyczających trasę wyścigów. Tuż po godz. 13 komisja nie chciała już ryzykować powtórki z poprzedniego dnia, czyli flauty i burzy. Po dwóch godzinach krążenia przy linii startu, zawodnicy doczekali się więc sygnałów zapowiadających zbliżający się start. 6 minut – jest jeszcze czas, by zająć jak najlepszą pozycję, być „jak najwyżej”. Kolejne sygnały: rośnie napięcie i gęstość łódek przy linii. W końcu z łodzi komisji sędziowskiej rozległ się wyczekiwany sygnał i łódki przecięły linię startu.

 

Dziewczyny i dziadkowie

 

Jako pierwsze wystartowały jednostki klasy OK Dinghy. Najlepiej – „10-tka”, czyli Janusz Stobiński z AZS Poznań, który już do końca utrzymał prowadzenie.

– Na regatach bardzo dużo zależy od startu, zwłaszcza, gdy wiatr jest słaby – tłumaczył organizator  Michał Korneszczuk – Trzeba ustawić się optymalnie, jak najbardziej nawietrznie, i to wykorzystać.

Na drugim miejscu w tej klasie uplasował się Kacper Jarocki z Wolsztyna, trzecie miejsce zajął Antonii Pawłowski z Poznania.

 

Wśród 470-tek zwyciężyła zgrana damska załoga: Judyta Malinowska i Aleksandra Sepioł z Człuchowa, drugie miejsce zajęło rodzeństwo Natalia i Szymon Wierzbiccy ( ogłoszone „nadzieją polski na olimpiadzie w Rio de Janeiro 2016”), zaś trzecie – załoga „Major Team”, którzy na 470-ce pływają już ponad 20 lat.

– I wcale nam się nie nudzi – dodał Roman Pazdro z załogi „dziadków”.  – To dla nas przede wszystkim zabawa. Ale bierzemy udział w Pucharze 7 Regionów w naszej klasie, organizowanym przez Ogólnopolskie Stowarzyszenie Klasy 470, powołane przez miłośników tych łódek. Regaty Nord CUP 2012 to drugi z siedmiu etapów walki o puchar.

 

W klasie olimpijskiej Finn po dwóch wyścigach zwycięstwo zapewnił sobie Warszawiak Piotr Pajor, jako drugi linię mety dwukrotnie przeciął Jacek Birkowski, zaś na trzecim miejscu uplasował się Bogusław Nowakowski.

 

Kolorowe żagle

 

W niedzielę, rozegrały się też pierwsze wyścigi w klasach: Nautica 450, Snipe (Słonka), Europa, Hornet oraz katamaranów Hobie 16. Wody zatoki wypełniły się białymi i kolorowymi żaglami. Przepięknie prezentowała się flota trzynastu Słonek, gdy wszystkie płynęły „na motyla”, czyli z żaglami bo obu burtach. Z daleka widoczne były kolorowe żagle katamaranów, przy korzystnych kursach łódki wypuszczały dodatkowo barwne spinakery (przednie żagle przypominające balon). W okolicach boi był aż gęsto od żaglówek, jednak do żadnych kolizji nie doszło. Tylko jednak załoga popełniła falstart i musiała wykonać „karne kółko”, które kosztowało ją cenne minuty.

 

W poniedziałek- odbędą się Mistrzostwa Polski w klasach: Nautica 450, Hornet i Hobie, od wtorku do czwartku – nowość na Nord CUP, czyli mistrzostwa windsurfingowe w klasie techno 293, zaś 7 lipca – otwarte regaty dla wszystkich jednostek żaglowych, czyli trzecia edycja Bursztynowego Pucharu Neptuna.

 

Organizatorzy zadbali też o dzieci: centrum opieki „Kiss&Sail” zapewnia im całodzienną, fachową opiekę przy placu zabaw hotelu Galion. Chętni mogą też przejechać się najnowszymi modelami mercedesa, kupić odzież i akcesoria żeglarskie czy obrazy i grafiki o tematyce morskiej.

 

A już we wtorek odbędą się regaty o Puchar Prezydenta miasta Gdańska. Co roku, coraz więcej dzieci i młodzieży zgłasza się do rywalizacji w różnych klasach żeglarskich. Najmłodsi startują w klasie „Optimist” starsi w klasach: „UKS” i Techno 293.
Dzięki partnerom i sponsorom Gdańskiego Klubu Żeglarskiego zwycięzcy poszczególnych klas otrzymują nie tylko Puchar, ale atrakcyjne nagrody. Przy organizacji tej imprezy mamy duże wsparcie Biura Prezydenta ds. Sportu i Euro 2012. Drugi rok sponsorem głównym GKŻ jest Grupa Lotos, ale wspierają nas także Firmy: XTRACK, INVESTA i POZŻ, dzięki temu wszyscy uczestnicy otrzymają
pamiątkowe koszulki i dyplomy.
W tym roku, po raz pierwszy, podczas regat odbędzie się tzw. „Wyścig Mediów”.
Będzie to specjalny wyścig, w którym wszyscy uczestnicy regat, około 100 zawodników startujący w różnych klasach wystartuje z jednej linii startu, do jednego wspólnego wyścigu.
Zwycięzca otrzyma nagrodę specjalną.

 

Bądźcie z nami w dniach 30.6 – 8.7.2012 w Gdańsku lub śledźcie regaty na www.nordcup.pl.

Podsumowanie Pantaenius Nord CUP Gdańsk 2018

10 dni regat w 4 minuty! Zobaczmy jeszcze raz jak przebiegała rywalizacja w tym roku! Nie możemy się doczekać już następnych regat Pantaenius..

22 likes, 0 comments3 months ago

Wyścigi Nord Classic

Tym razem mamy dla was podsumowanie ostatniego dnia wyścigów Nord Cup Classic, które poraz pierwszy miały swoją bazę w Marina Gdańsk…

6 likes, 0 comments3 months ago

9 Wyścig o Bursztynowy Puchar Neptuna

To był 9 Wyścig o Bursztynowy Puchar Neptuna – wspólny wyścig uczestników zlotu Baltic Sail Gdańsk oraz naszych Regaty Pantaenius Nord..

8 likes, 0 comments3 months ago

Mistrzostwa Polski klasy Nautica 450

To już Mistrzostwa Polski Nautica 450. Emocje podczas rywalizacji w tych jubileuszowych regatach były wysokie. Wielu obstawiało wieloletnich..

13 likes, 1 comments3 months ago

Wyścigi klasy Laser

Ah, tęsknimy za tym słońcem i wiatrem. Cóż to były za emocje :) Obejrzyjcie film z wyścigów klas Laser standard, 4.7, radial :)

11 likes, 1 comments3 months ago