język / language : PL | EN
Bursztynowy dzień na NordCUP 2013.

Początek dnia nie zapowiadał nagrody, jaką Neptun przygotował dla naszych żeglarzy. Wiatr rozwiał się późnym popołudniem. W wyścigu o Bursztynowy Puchar Neptuna wystartowało około 60 jednostek. Do wyboru do koloru – duże, małe, jedno-, dwu- i wielozałogowe stanęły do rywalizacji o prestiżowe trofeum. Śmiało można powiedzieć, że pogodowo był to najpiękniejszy z dotychczasowych dni rywalizacji. Słońce, wiatr, fala i szarżujące jachty. Fantastyczny widok!

Dziś do klas Nautica 450, Snipe i Europa dołączyły D-One, 505, Żagle 500, Micro, Korsar, jachty klasyfikowane wg ORC Club, jachty klasyfikowane wg KWR i wszystkie inne jednostki, które ścigały się w kategorii OPEN. Na trasie wyścigu o Bursztynowy Puchar Neptuna dostrzegliśmy nawet Ćmę – zaawansowaną technicznie jednostkę na hydroskrzydle – prawdziwy żeglarski rarytas!

Pierwsze wyścigi mogły być frustrujące z uwagi na słaby wiatr, ale Król Mórz nie zapomniał o prośbach organizatorów i  po 14.00 fantastycznie się rozwiało. Na takie chwile warto czekać  –  mówili żeglarze.

Piotr Kula, olimpijczyk  i do tej pory zagorzały finnista, w NordCUP testuje nową łódkę i startuje na D-One: „ Dopiero uczę się tej łódki, jest bardzo wymagająca, ciągle trzeba być czujnym. Jestem cięższy od pozostałych uczestników, więc podczas pierwszych wyścigów na słabym wietrze było trudno być w czubie – lżejsi koledzy mnie wyprzedzali. W drugim wyścigu wiatr się poprawił, już udawało mi się powalczyć, a w dwóch ostatnich wyścigach było już całkiem nieźle – udało mi się wygrać wyścig, mimo że się dwa razy wywróciłem – żartował wyraźnie zadowolony z siebie żeglarz – Poza tym całkiem fajnie się na tym pływa”.

Po dzisiejszym dniu na wodzie trudno był znaleźć w marinie kogoś niezadowolonego. Gdy wieje wiatr, to ewidentnie przegania wszystkie stresy i troski.

Na slipie spotkaliśmy też Przemysława Zagórskiego, który startuje na 505  i na gorąco zapytaliśmy, jak ocenia dzisiejsze starty: – To był bardzo przyjemny dzień, fajnie się rozwiało, pierwsze wyścigi na słabym wietrze nie były dla nas bardzo satysfakcjonujące, ale ostatni bieg na wietrze (jak mówi plotka) nawet do 6B sprawił, że 505 pofrunęły. Dla takich chwil się żyje - dodał roześmiany żeglarz.

Wyobraźnię wszystkich i widzów i żeglarzy poruszył dziś bieg o Bursztynowy Puchar Neptuna. Ponad 60 jednostek na starcie. Walka gigantów, mówili jedni wskazując na faworytów – katamaran Oiler broniący Pucharu i najnowocześniejszy monohul w Polsce – RC44 Mag Racing. Duży nie zawsze może więcej, – mówili inni, wskazując na jedyną w swoim rodzaju konstrukcję na hydroskrzydle – Moth czyli Ćmę. Rozwiało się późno, ok. 14.00, komisja zmuszona była kilka razy przestawiać znaki. Tak wiele łódek na starcie robi niesamowite wrażenie. Już na boi rozprowadzającej wyłonili się faworyci – RC44 Mag Racing i katamaran Oiler.  Widać, że są to niezwykłe maszyny regatowe. Na długim dystansie jednak wielokadłubowa konstrukcja okazała się najszybsza – podobno przy dzisiejszym wietrze szacowanym w porywach do 5-6B udało im się rozpędzić nawet do 24 knotów! W ten oto sposób Puchar został obroniony i na drugi rok pozostanie w rękach załogi Oilera. Czy będzie go tak trudno odbić jak niegdyś Puchar Ameryki? Cóż, przekonamy się za rok. Przede wszystkim gratulujemy im zwycięstwa!

Wyniki wyścigu o Bursztynowy Puchar Neptuna

Podkategorie Bursztynowego Pucharu Neptuna:
1. Micro Cruiser – Paweł Bogdan, POL 93
2. Micro – Gienadyj Swistunow, RUS 39
3. Jednokadłubowe poniżej 6,5m – Michał Domański, Ćma
4. Jednokadłubowe 6,5 – 8m – Dawid Matysiak, Trym
5. Jednokadłubowe 8 – 10m – Krzysztof Paul, Duży Ptak
6. Jednokadłubowe 10 – 12m – Mariusz Maćkowiak i Andrzej Zieliński, Aquarella
7. Jednokadłubowe powyżej 12m – Krzysztof Krempeć, Mag Racing
8. Wielokadłubowe – Marek Kowalski, Oiler

Jutro przed nami ostatni dzień zmagań i żeglarskiego święta w Gdańsku. Okaże się, kto zdobędzie laury w klasach Europa, Snipe, Żagle 500, Micro, Korsar, 505. Poznamy też Mistrzów Polski w klasie Nautica 450 i D-One. Zapraszamy na ostatni dzień żeglarskiej rywalizacji do Centrum Galion w Górkach Zachodnich. Oby tylko wiatr stawił się na regaty!

 

Vector Sails Optimistic Cup

To były wyjątkowo liczne regaty klasy Vector Sails Optimistic Cup. Akwen na Górkach Zachodnich zapełnił się żagłowkami sterowanymi przez..

17 likes, 0 comments2 days ago

W tegorocznych regatach wzięła udział rekordowa liczba jachtów i uczestników. To była niezapomniana przygoda, do której wciąż wracamy..

15 likes, 0 comments6 days ago

W wyniku nieporozumienia na zakończeniu regat zostały ogłoszone błędne wyniki grupy ORC II. Przepraszam za tą sytuację załogi jachtów..

7 likes, 1 comments6 days ago

Rekordowa trzynastka Pantaenius NordCUP Gdańsk | Regaty NordCUP

Za nami trzynaste, rekordowe pod względem liczby zawodników, regaty Pantaenius NordCUP Gdańsk 2018 W wydarzeniu wzięło udział 445 jachtów..

16 likes, 1 comments6 days ago

Ostatni dzień regat. Część pierwsza

Żeglarze nie mogli narzekać dziś na pogodę. W klasie Mistrzostwa Polski Nautica 450 zwyciężyli Witold Małecki z Maciejem Odważnym. Przyznano..

23 likes, 0 comments1 week ago