język / language : PL | EN
Nord Cup 2013 – podsumowanie

Na przełomie czerwca i lipca odbyła się ósma edycja regat Nord Cup. Trwały w dniach 29.06 – 07.07 w marinie AZS Centrum Galion usytuowanej w Górkach Zachodnich u ujścia Wisły Śmiałej. Ponad 270 jednostek i 700 osób wzięło udział w tym wspaniałym, żeglarskim wydarzeniu. W tegorocznej edycji brała udział rekordowa ilość 21 klas: Delphia 24, D-One, Europa, Finn, Hornet, Hobie 16, jachty klasyfikowane wg. ORC i KWR oraz jachty w kategorii OPEN I i II, Korsarz, Micro, Nautica 450 Race i Fun, OK Dinghy, Omega Sport i Standard, Skippi 650, Słonka, Żagle 500 oraz jachty klasy 505.

Klasy skrupulatnie rozdzielono na dwa weekendy, a na wodach Zatoki Gdańskiej ustanowiono trzy akweny, po których uczestniczące jednostki mogły ścigać się jednocześnie. Dla uczestników przygotowany został również duży namiot w samym centrum mariny, gdzie mieściło się oficjalne biuro regat. Miejsce to tętniło życiem, na telewizorach wyświetlane były aktualne zdjęcia i filmy z wyścigów na wodzie, a wielu przechodniów przysiadało się na wygodnych pufach i dołączało do rozmów traktujących niemal o wszystkim. Namiot wyciszał się jedynie w trakcie wyścigów, kiedy to zawodnicy walczyli o trofea na wodzie. Wówczas cieszył się zainteresowaniem osób nie związanych z regatami, które ciekawe wydarzeń rozgrywanych na wodzie chętnie wchodziły do środka po więcej informacji.

Pierwszy weekend gościł żeglarzy klas Delphia 24, Finn, Hornet, Hobie 16, Omega Sport i Standard oraz Skippi 650. Najliczniej stawili się członkowie Polskiego Stowarzyszenia Klasy Omega (http://klasaomega.pl) – w sumie 36 łódek i 108 załogantów. Świetne warunki panujące w dniach 29-30 czerwca pozwolily na rozegranie wielu intensywnych i emocjonujących wyścigów. Wiatr był silny, od 10 do 17 węzłów pierwszego dnia, drugiego nieco spokojniejszy lecz wciąż porywisty i zdolny zaskoczyć mniej skoncentrowanych żeglarzy.

Rywalizacja w klasie Finn, licznie rezprezentowanej przez Polskie Stowarzyszenie Regatowe Klasy Finn (http://www.finnclass.pl), do samego końca była na niezwykle wysokim poziomie. Dopiero ostatnie wyścigi ostatecznie zadecydowały kto zajmie miejsca na podium. Barbara Grabarz, sędzia główny regat, tak skomentowała pierwszą niedzielę na Nord Cupie: „Bardzo zacięte wyścigi, wyrównane aż do końca. Tak naprawdę nie było wiadomo, kto wygra. Cieszy to, że z roku na rok jest coraz więcej łódek, a poziom zawodników jest naprawdę bardzo wyrównany.”

fot. Bartosz Modelski

Niedziela była ostatnim dniem regat dla klas Delphia 24, Omega Sport i Standard oraz Skippi 650. W poniedziałek swoje wyścigi kontynuowali zawodnicy z klas Hornet, Hobie 16 i Finn. Warunki tego dnia były przychylne, nawet pomimo niekorzystnych prognoz, które zapowiadały bardzo silny wiatr i lokalnie występujące burze. Jak to zwykle bywa z prognozami, wiatr okazał się słabszy, co wymagało od zawodników przemyślanej taktyki, a burze szczęśliwie ominęły rejon Górek Zachodnich.

Zawodnicy Polskiego Stowarzyszenia Klas Hobie (http://www.hobieclass.pl) entuzjastycznie wychwalali organizatorów: – „Szkoda, że nie ma częściej takich regat” – mówili zawodnicy katamaranu z Warszawy, niechętnie pakując swój jachcik na przyczepę – „Chętnie pościgalibyśmy się tak np. na Zalewie Zegrzyńskim w Nieporęcie.”

Po pierwszym weekendzie marina AZS Centrum Galion wciąż pozostała pełna życia, a to za sprawą imprez towarzyszących regatom Nord Cup – Pucharowi Prezydenta Miasta Gdańsk oraz Pucharowi Wójta Gminy Kolbudy. Wydarzenia te były skierowane do najmłodszych adeptów żeglarstwa, zawodników i zawodniczek klasy Optimist oraz windsurfingowej klasy Techno. Dla wielu z nich są to często pierwsze w życiu regaty. Większość startujących liczy sobie 6 lub 7 lat. Jak powiedział sędzia regat Dariusz Juszczak: „Dla nich sukcesem jest dopłynięcie do mety w limicie czasowym, gdyż dopiero rozpoczynają swoją przygodę z żeglarstwem regatowym. Warunki panujące w ujściu Wisły w Górkach Zachodnich są dla nich wprost idealne.

Nie było chwili wytchnienia, bo gdy tylko najmłodsi opuścili marinę w czwartek, już następnego dnia zaczęli przyjeżdżać i przypływać zawodnicy drugiego weekendu. W dniach 5-7 lipca w porcie w Górkach Zachodnich przewinęło się ponad 120 jednostek. Organizatorzy gościli klasy: D-One, Europa, jachty klasyfikowane wg. ORC i KWR oraz jachty w kategorii OPEN I i II, Korsarz, Micro, Nautica 450 Race i Fun, OK Dinghy, Słonka, Żagle 500 oraz 505. Zawodnicy tej ostatniej klasy zrobili niemałą furorę podczas II weekendu, ale wszystko w swoim czasie.

fot. G. Mańkucki

Piątek 5 lipca upłynął głównie pod znakiem oczekiwania na wiatr, który z lekkim opóźnieniem pojawił się na wodach Zatoki Gdańskiej. Nie przeszkodziło to jednak rozegrać 3 wyścigów w warunkach, które przetestowały taktyczne zdolności załóg i umiejętności dostosowania się do zmiennych okoliczności.

Sobota stanowiła prawdziwą kulminację żeglarskich emocji. Tego dnia rozegrany został Wyścig o Bursztynowy Puchar Neptuna, przewidziany jako część łącząca regaty Nord Cup oraz zlot Baltic Sail. Po raz pierwszy odbył się w 2010 r. z inicjatywy Mateusza Kusznierewicza, od tego czasu z roku na rok przyciąga coraz większą liczbę zainteresowanych. Tego dnia do wyścigu stanęło ponad 60 różnych jednostek, m. in. obrońca tytułu katamaran Oiler Marka Kowalskiego oraz Mag Racing RC44 Krzysztofa Krempecia – najnowocześniejszy jednokadłubowiec w Polsce, będący prawdziwą „wyścigówką”. Wśród jachtów morskich stawili się stali bywalcy morskich regat: dostrzec można było Dużego i Małego Ptaka, szybką Aquarellę, Majora czy też Eljacht. Co bardziej spostrzegawczy mogli obejrzeć Ćmę – moth, techniczne zaawansowaną łódkę z hydroskrzydłem, które unosi kadłub ponad lustro wody zmniejszając tym samym opór i zwiększając prędkość. Zwycięzcą wyścigu i posiadaczem Bursztynowego Pucharu na kolejny rok został Marek Kowalski z załogą katamaranu Oiler, którym należą się gratulacje za wygraną w pięknym stylu.

fot. E. Rasińska

Po sobocie pełnej wrażeń nastąpiła niedziela – dzień ostatnich wyścigów i ostatecznych rozstrzygnięć we wszystkich klasach. Pogoda oszczędziła nieco żeglarzy, ułatwiając im rywalizację w iście chorwackich warunkach. Najliczniej reprezentowaną klasą była Europa (http://www.pske.pl) – 26 łódek i zawodników do samego końca walczyło o jak najlepsze wyniki. Triumfatorką okazała się Nicole Rydz z Yacht Klubu Stal Gdynia, która zdeklasowała rywali.

Klasa D-One (http://d-one.sails.pl) rozegrała swoje pierwsze Mistrzostwa Polski w ramach regat Nord Cup. Jednym z zawodników, oraz debiutantów w tej klasie, był Piotr Kula – utalentowany finnista, uczestnik Olimpiady w Londynie. Pokazał swoją wszechstronność uzyskując wicemistrzostwo Polski w tej klasie. „Dopiero uczę się tej łódki, jest bardzo wymagająca, ciągle trzeba być czujnym. Jestem cięższy od pozostałych uczestników, więc podczas pierwszych wyścigów na słabym wietrze było trudno być w czubie – lżejsi koledzy mnie wyprzedzali. W drugim wyścigu wiatr się poprawił, już udawało mi się powalczyć, a w dwóch ostatnich wyścigach było już całkiem nieźle – udało mi się wygrać wyścig, mimo że się dwa razy wywróciłem – żartował wyraźnie zadowolony z siebie żeglarz – Poza tym całkiem fajnie się na tym pływa”.

Pewnym novum w tym roku była nagroda Jacht Tygodnia, przewidziana dla załogi, który zwycięży w swojej klasie w najlepszym stylu. Otrzymali ją Bartosz Makała i Łukasz Skrzycki z 505 (http://www.int505.pl), którzy na 6 rozegranych wyścigów aż pięć razy zajęli pierwsze miejsce. Oni również „zgarnęli” Puchar oraz Super Puchar Wójta Gminy Kolbudy, rozgrywany w trzech klasach: 505, Europa oraz OK Dinghy. Po szczegółowe wyniki z I i II weekendu zapraszamy na stronę Nord Cup: http://nordcup.pl/wyniki/

fot. A. Limańska

Po oficjalnym zakończeniu regat i rozdaniu licznych nagród, wśród uczestników słychać było snute plany na następny rok, wzajemne gratulacje i słowa uznania oraz przyjacielskie zapowiedzi rywalizacji w kolejnych regatach. Tegoroczna, VIII edycja zaliczona została do bardzo udanych. Regaty Nord Cup w Górkach Zachodnich na trwale wpisały się już w kalendarz ogólnopolskich regat.

Po więcej informacji odnośnie regat zapraszamy serdecznie na stronę www.nordcup.pl oraz na oficjalny fanpage na Facebooku: www.facebook.com/NordCup

Do zobaczenia za rok!

Yacht Club Gdansk

Takie piękne puchary przechodnie czekają na zwycięzców w w wyścigu #B8. #investa AZS Hotel Galion #sailfast #Ilovegdn

8 likes, 0 comments23 hours ago

Timeline Photos

I mały i duży, dziewczyna czy chłopak – każdy może wystartować w naszych regatach. Po prostu wybierz swoją klasę. Czy tym razem zobaczymy..

13 likes, 3 comments1 week ago

Boatex

I my dołączamy się do tych życzeń ‼️

4 likes, 1 comments1 week ago

Timeline Photos

Już wkrótce powitamy klasę Micro na linii startu.Do zobaczenia 2️⃣9️⃣ czerwca‼️ Sail Spotting MicroClass Poland #sailfast #sailracing

14 likes, 0 comments2 weeks ago

Timeline Photos

Są małe i duże łódki. Jeśli lubisz te małe to wskakuj do swojej Europy i weź udział w Regaty Pantaenius Nord Cup Gdańsk ‼️ Sail..

16 likes, 0 comments2 weeks ago