język / language : PL | EN
Znamy zwycięzców Delphia 24 i Skippi 650!

Załogi Pawła Tarnowskiego oraz Piotra Cichockiego zostały pierwszymi triumfatorami Nord Cup 2014. Rywalizacja jachtów Delphia 24 OD oraz Skippi 650 zaliczana była do punktacji Pucharu Polski. Natomiast w poniedziałek w Centrum Galion w Górkach Zachodnich poznamy najlepszych w kolejnych żeglarskich specjalnościach, przy czym w klasach: Hobie 16, Hornet i Nautica 450 gdańskie regaty mają rangę Mistrzostw Polski.
fot. Bartosz Modelski- Jak to w żeglarstwie bywa, na wodzie było różnie. Jednak mam nadzieję, że wszyscy są zadowoleni, gdyż udało nam się przeprowadzić po cztery wyścigi w każdej z klas – ocenił Mirosław Rychcik, brązowy medalista mistrzostw świata z 1981 roku w olimpijskiej klasie Finn, a podczas zmagań w Centrum Galion sędzia trasy, na której ścigali się żeglarze w klasach: Delphia 24 OD oraz Skippi 650. Przeprowadzenie czterech wyścigów było o tyle istotne, gdyż zgodnie z regulaminem każdej z załóg do punktacji końcowej nie był liczony najsłabszy wynik z wyścigu. Jak się okazało, aby wygrać, trzeba było zaliczyć po trzy wygrane biegi.
Paweł Tarnowski, skipper najlepsze załogi na jachtach typu Delphia 24, triumfem w Górkach Zachodnich sprawił sobie prezent na 36. rocznicę urodzin, która przypadała właśnie w niedzielę. Po zakończeniu dekoracji wszyscy startujący odśpiewali jubilatowi gromkie „Sto lat”.
– Podczas regat były bardzo fajne warunki, wiało równo, 3-4 stopnie w skali Beauforta. Udało nam się wygrać trzy wyścigi, w jednym zajęliśmy 2. miejsce. Jednak walka była bardzo zacięta. Nie mieliśmy najlepszych startów. Dlatego później musieliśmy gonić. Na przykład w pierwszym niedzielnym wyścigu na kursie genakerowym z wiatrem udało nam się przebić z 5. na 2. pozycję – relacjonował Tarnowski. Zwycięstwo załogi reprezentującej Ligę Morską Gliwice niespodzianką nie jest. Byli oni najlepsi w Nord Cup także przed rokiem.
– Regaty bardzo nam się podobają. Organizacja jest niesamowita. Cieszymy się, że udało nam się obronić ubiegłoroczny tytuł. To dopiero początek sezonu. Za nami trzecia z ośmiu tegorocznych imprez. Za dwa tygodnie z Górek Zachodnich zaczynamy długodystansowe mistrzostwa Polski. Celem też jest zwycięstwo, chcemy też wygrać klasyfikację generalną Pucharu Polski. Tych tytułów już trochę mamy. W klasie Delphia byliśmy pięciokrotnymi mistrzami kraju. Mamy też na koncie tytuł mistrzów Europy w klasie Skippi 650 – dodaje Tarnowski. Co ciekawe załoga na co dzień ze sobą nie trenuje, gdyż żeglarze mieszkają w różnych zakątkach Polski. Skipper jest z Gliwic, a jego załoganci z Wrocławia, Katowic i Olsztyna.
Takich logistycznych problemów nie ma w załodze, która wygrała Nord Cup w klasie Skippi 650.
– Ja jestem z dziada pradziada warszawianinem, choć teraz mieszka 30 kilometrów od Warszawy, nad Zalewem Zegrzyńskim. Natomiast wszyscy moi załoganci mieszkają w stolicy – przedstawia się Piotr Cichocki.
Ta ekipa wygrała w Górkach Zachodnich trzy z czterech wyścigów.
– Bez względu na to, czy regaty są łatwe, czy trudne, to moim zdaniem nigdy nie można kapitulować i zawsze trzeba walczyć do końca. Tutaj też mieliśmy taki wyścig, że „jechaliśmy” jako ostatni, a mimo to na metę wpływaliśmy jako pierwsi. Po prostu w każdych zawodach trzeba dbać, by wygrywać – ocenia Cichocki. Zwycięzca Nord Cup liczy, że dla tej klasy przyjdą lepsze czasu.
– Właśnie zdobyliśmy sponsora i chcemy tę klasę wzmacniać, aby zaczęła mocniej funkcjonować – dodaje Cichocki.

Rafał Zakrzewski, dyrektor AZS Centralnego Ośrodka Sportu Akademickiego Galion oraz Michał Korneszczuk, dyrektor sportowy Nord Cup 2014 wręczyli zwycięzcom zegarkami marki Nautica, a pozostałe miejsca na podium zostały nagrodzone kosmetykami firmy Ziaja. Wśród wszystkich uczestników regat odbyło się zaś losowanie upominków fundowanych przez: Selden, North Sails i BIG-Active.

W poniedziałek w Centrum Galion w Górkach Zachodnich trzeci dzień Nord Cup wystartuje o godzinie 11:00. Decydujące wyścigi o podziale medale mistrzostw Polski rozegrają żeglarze w klasach: Hobie 16, Hornet i Nautica 450. Natomiast Finn, Europa i OK Dinghy zakończą rywalizację w Pucharze Polski.

Wyniki startów można śledzić na naszym >>>profilu na Facebooku oraz w zakładce >>>Wniki

Niebawem – więcej zdjęć!

Yacht Club Gdansk

„Gdańsk jest najcudowniejszym miastem na świecie. Dziękuję wam” – Tak pożegnał się z nami Prezydent Paweł Adamowicz. Dziękujemy za wszystkie..

6 likes, 0 comments10 hours ago

's cover photo

13 likes, 2 comments1 month ago

Podsumowanie Pantaenius Nord CUP Gdańsk 2018

10 dni regat w 4 minuty! Zobaczmy jeszcze raz jak przebiegała rywalizacja w tym roku! Nie możemy się doczekać już następnych regat Pantaenius..

24 likes, 0 comments5 months ago

Wyścigi Nord Classic

Tym razem mamy dla was podsumowanie ostatniego dnia wyścigów Nord Cup Classic, które poraz pierwszy miały swoją bazę w Marina Gdańsk…

6 likes, 0 comments5 months ago

9 Wyścig o Bursztynowy Puchar Neptuna

To był 9 Wyścig o Bursztynowy Puchar Neptuna – wspólny wyścig uczestników zlotu Baltic Sail Gdańsk oraz naszych Regaty Pantaenius Nord..

8 likes, 0 comments5 months ago