język / language : PL | EN
Pierwszy weekend Nord CUPu za nami

Po Delphia 24 i Skippi 650, które rywalizację w Nord CUP 2014 zaliczaną do klasyfikacji Pucharu Polski zakończyły w niedzielę, w poniedziałek dobiegły zmagania tej samej rangi w trzech innych klasach. Najwięcej zwycięstw z grona blisko 100 żeglarek i żeglarzy w tych specjalnościach odnotował Piotr Kula. Olimpijczyk z Londynu wygrał wszystkie siedem wyścigów.

Po raz pierwszy w dziewięcioletniej historii regat na listę triumfatorów wpisał się m.in. Piotr Kula (GKŻ Gdańsk). Olimpijczyk z Londynu w Centrum Galion okazał się najlepszy w klasie Finn, wygrywając wszystkie siedem wyścigów. Piotr Kula, zwycięzca Nord Cup 2014 w klasie Finn:

- W Nord CUP biorę udział po raz drugi, ale pierwszy na Finnie. Przed rokiem zadebiutowałem w klasie D-One, w której byłem drugi. Teraz wygrałem wszystkie wyścigi, choć mój kolega kadrowy, Jakub Marciniak, nie poddał się bez walki – mówi. – Najważniejszą imprezą tego roku są dla mnie mistrzostwa świata. We wrześniu w Sandanter odbędzie się walka nie tylko o medale, ale także o kwalifikacje na igrzyska olimpijskie w 2016 roku. W Finnie przepustki zdobędzie 12 najlepszych państw. W Centrum Galion są doskonałe warunki do żeglowania. Te regaty potraktowałem jako jeden z etapów przygotowań do mistrzostw świata. Na treningu zostaję tutaj na dwa najbliższe tygodnie na treningi. Jako że mieszkam na gdańskiej Żabiance, to w ramach przygotowania fizycznego do Górek Zachodnich dojeżdżać będę na rowerze.

Oprócz niego na nawyższym stopniu podium stanęli: w klasie Europa w klasyfikacji generalnej pierwszy był Jan Pic, zaś w klasyfikacji kobiet – Lena Winiarska, a wśród jachtów OK Dinghy najszybszy okazał się Tomasz Gaj.

fot. Bartosz Modelski

fot. Bartosz Modelski

ZWYCIĘZCY NORD CUP 2014 W KLASACH ZALICZANYCH DO PUCHARU POLSKI

FINN (po siedmiu wyścigach)

1. Piotr Kula (GKŻ Gdańsk) 6 punktów

2. Jakub Marciniak (AZS Politechnika Gdańska) 17

3. Mikołaj Lahn (UKS Fir Warszawa) 18

EUROPA (po sześciu wyścigach)

1. Jan Pic (ŻMKS Poznań) 5 punktów

2. Szymon Ruban (MKS 2 Warszawa) 12

3. Krzysztof Matysik (WKŻ Wolsztyn) 16

OK DINGHY (po siedmiu wyścigach)

1. Tomasz Gaj (MKS 2 Warszawa) 11 punktów

2. Antoni Pawłowski (AZS Poznań) 12.3

3. Janusz Stobiński (AZS Poznań) 14

Najbliższe dni w Nord Cup 2014 upłyną na rywalizacji najmłodszych adeptów żeglarstwa. We wtorek, w samo południe na Wiśle Śmiałej odbędą się wyścigi klas: Optimist i Open Bic, w pobliżu plaży Stogi ustawiona zostanie trasa Laser 4.7, a na wysokości Sobieszewa ścigać się będą deskarze klasy Techno 293, dla których jest to jednocześnie eliminacja do Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży.

- Łącznie w Nord Cup spodziewamy się około pół tysiąca żeglarzy. Poza olimpijczykami aktualnymi i mam nadzieje przyszłymi, w tych regatach rywalizują również żeglarze amatorzy, którzy z własnej kieszeni finansują swoje starty – podkreśla Rafał Zakrzewski, dyrektor Centrum Galion.

Yacht Club Gdansk

„Gdańsk jest najcudowniejszym miastem na świecie. Dziękuję wam” – Tak pożegnał się z nami Prezydent Paweł Adamowicz. Dziękujemy za wszystkie..

6 likes, 0 comments10 hours ago

's cover photo

13 likes, 2 comments1 month ago

Podsumowanie Pantaenius Nord CUP Gdańsk 2018

10 dni regat w 4 minuty! Zobaczmy jeszcze raz jak przebiegała rywalizacja w tym roku! Nie możemy się doczekać już następnych regat Pantaenius..

24 likes, 0 comments5 months ago

Wyścigi Nord Classic

Tym razem mamy dla was podsumowanie ostatniego dnia wyścigów Nord Cup Classic, które poraz pierwszy miały swoją bazę w Marina Gdańsk…

6 likes, 0 comments5 months ago

9 Wyścig o Bursztynowy Puchar Neptuna

To był 9 Wyścig o Bursztynowy Puchar Neptuna – wspólny wyścig uczestników zlotu Baltic Sail Gdańsk oraz naszych Regaty Pantaenius Nord..

8 likes, 0 comments5 months ago