język / language : PL | EN
Pierwszy weekend Nord CUPu za nami

Po Delphia 24 i Skippi 650, które rywalizację w Nord CUP 2014 zaliczaną do klasyfikacji Pucharu Polski zakończyły w niedzielę, w poniedziałek dobiegły zmagania tej samej rangi w trzech innych klasach. Najwięcej zwycięstw z grona blisko 100 żeglarek i żeglarzy w tych specjalnościach odnotował Piotr Kula. Olimpijczyk z Londynu wygrał wszystkie siedem wyścigów.

Po raz pierwszy w dziewięcioletniej historii regat na listę triumfatorów wpisał się m.in. Piotr Kula (GKŻ Gdańsk). Olimpijczyk z Londynu w Centrum Galion okazał się najlepszy w klasie Finn, wygrywając wszystkie siedem wyścigów. Piotr Kula, zwycięzca Nord Cup 2014 w klasie Finn:

- W Nord CUP biorę udział po raz drugi, ale pierwszy na Finnie. Przed rokiem zadebiutowałem w klasie D-One, w której byłem drugi. Teraz wygrałem wszystkie wyścigi, choć mój kolega kadrowy, Jakub Marciniak, nie poddał się bez walki – mówi. – Najważniejszą imprezą tego roku są dla mnie mistrzostwa świata. We wrześniu w Sandanter odbędzie się walka nie tylko o medale, ale także o kwalifikacje na igrzyska olimpijskie w 2016 roku. W Finnie przepustki zdobędzie 12 najlepszych państw. W Centrum Galion są doskonałe warunki do żeglowania. Te regaty potraktowałem jako jeden z etapów przygotowań do mistrzostw świata. Na treningu zostaję tutaj na dwa najbliższe tygodnie na treningi. Jako że mieszkam na gdańskiej Żabiance, to w ramach przygotowania fizycznego do Górek Zachodnich dojeżdżać będę na rowerze.

Oprócz niego na nawyższym stopniu podium stanęli: w klasie Europa w klasyfikacji generalnej pierwszy był Jan Pic, zaś w klasyfikacji kobiet – Lena Winiarska, a wśród jachtów OK Dinghy najszybszy okazał się Tomasz Gaj.

fot. Bartosz Modelski

fot. Bartosz Modelski

ZWYCIĘZCY NORD CUP 2014 W KLASACH ZALICZANYCH DO PUCHARU POLSKI

FINN (po siedmiu wyścigach)

1. Piotr Kula (GKŻ Gdańsk) 6 punktów

2. Jakub Marciniak (AZS Politechnika Gdańska) 17

3. Mikołaj Lahn (UKS Fir Warszawa) 18

EUROPA (po sześciu wyścigach)

1. Jan Pic (ŻMKS Poznań) 5 punktów

2. Szymon Ruban (MKS 2 Warszawa) 12

3. Krzysztof Matysik (WKŻ Wolsztyn) 16

OK DINGHY (po siedmiu wyścigach)

1. Tomasz Gaj (MKS 2 Warszawa) 11 punktów

2. Antoni Pawłowski (AZS Poznań) 12.3

3. Janusz Stobiński (AZS Poznań) 14

Najbliższe dni w Nord Cup 2014 upłyną na rywalizacji najmłodszych adeptów żeglarstwa. We wtorek, w samo południe na Wiśle Śmiałej odbędą się wyścigi klas: Optimist i Open Bic, w pobliżu plaży Stogi ustawiona zostanie trasa Laser 4.7, a na wysokości Sobieszewa ścigać się będą deskarze klasy Techno 293, dla których jest to jednocześnie eliminacja do Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży.

- Łącznie w Nord Cup spodziewamy się około pół tysiąca żeglarzy. Poza olimpijczykami aktualnymi i mam nadzieje przyszłymi, w tych regatach rywalizują również żeglarze amatorzy, którzy z własnej kieszeni finansują swoje starty – podkreśla Rafał Zakrzewski, dyrektor Centrum Galion.

Vector Sails Optimistic Cup

To były wyjątkowo liczne regaty klasy Vector Sails Optimistic Cup. Akwen na Górkach Zachodnich zapełnił się żagłowkami sterowanymi przez..

17 likes, 0 comments2 days ago

W tegorocznych regatach wzięła udział rekordowa liczba jachtów i uczestników. To była niezapomniana przygoda, do której wciąż wracamy..

15 likes, 0 comments6 days ago

W wyniku nieporozumienia na zakończeniu regat zostały ogłoszone błędne wyniki grupy ORC II. Przepraszam za tą sytuację załogi jachtów..

7 likes, 1 comments6 days ago

Rekordowa trzynastka Pantaenius NordCUP Gdańsk | Regaty NordCUP

Za nami trzynaste, rekordowe pod względem liczby zawodników, regaty Pantaenius NordCUP Gdańsk 2018 W wydarzeniu wzięło udział 445 jachtów..

16 likes, 1 comments6 days ago

Ostatni dzień regat. Część pierwsza

Żeglarze nie mogli narzekać dziś na pogodę. W klasie Mistrzostwa Polski Nautica 450 zwyciężyli Witold Małecki z Maciejem Odważnym. Przyznano..

23 likes, 0 comments1 week ago