język / language : PL | EN
Na Orvaldi Nord CUP rywalizowała PEZ

W miniony weekend na wodach Wisły Śmiałej, tuż przy nabrzeżach ośrodkach AZS COSA w Gdańsku Górkach Zachodnich rozegrana została III runda Polskiej Ekstraklasy Żeglarskiej. Bezapelacyjnym zwycięzcami zostali zawodnicy klubu MOS Iława z Karolem Górskim za sterem. Regaty odbyły się w ramach Orvaldi Nord Cup 2015.

IMG_8970

Piękna, żeglarska pogoda oraz sprzyjający wiatr sprawiły, że komisja sędziowska regat była wstanie przeprowadzić, aż 26 wyścigów. Jest to jak na ten moment wynik rekordowy dla rozgrywek Ekstraklasy, które zainaugurowane zostały w tym roku. Przez dwa dni załogi rywalizowały na szczęściu jachtach Delphia24 One Design dostarczonych przez organizatorów. Regaty prowadzone są w systemie przesiadkowym, dzięki czemu uczestniczące kluby nie muszą posiadać własnego sprzętu, ani zajmować się jego logistyką. Formuła ta sprawia, że rozgrywki stają się dużo bardziej przystępne dla większej ilości żeglarzy.

IMG_0380

Na Gdańskim akwenie równych sobie nie miała załoga MOS Iława by Sailing Event dowodzona przez Karola Górskiego w składzie Łukasz Stefaniuk, Mateusz Zieniewicz, Michał Tomaszewski. Kroku zwycięzcom próbował dotrzymać Yacht Club Sopot z załogą Rafał Sawicki, Sławomir Plichta, Patryk Płotka i Adam Kajzer, jednak kilka błędów w pojedynczych wyścigach sprawiło, że musieli uznać wyższość perfekcyjnie żeglujących zawodników z Iławy. Zacięta walka toczyła się do ostatniego wyścigu o najniższy stopień podium pomiędzy JKW HRM Racing Poznań, YKP Szczecin oraz INŻBUD Rybnik KS Górnik Boguszowice. Bardzo dobry drugi dzień zawodów i równa żegluga sprawiły, że zwycięsko z tej batalii wyszła załoga ze Szczecina w składzie Szymon Szymik, Tymon Szczygieł, Artur Ponieczyński i Jakub Kreciwilk.

IMG_1157

– Rozgrywki Polskiej Ekstraklasy Żeglarskiej to naprawdę rewelacyjna inicjatywa. Jestem przekonany, że formuła, w której nie musimy kupować własnego sprzętu, a logistyka ogranicza się tylko do zapakowania torby i przyjazdu na regaty sprawi, że projekt ten zyska wielu zwolenników. Szkoda, że dołączyliśmy do ligi dopiero od regat w Gdańsku, bo myślę, że moglibyśmy powalczyć o zwycięstwo w całych rozgrywkach. Niemniej jednak myślę, że jeszcze w tym roku możemy napsuć trochę krwi walczącym o zwycięstwo klubom, a o sam tytuł powalczymy w kolejnym – powiedział Karol Górski ze zwycięskiej załogi.

IMG_0359

– Cieszymy się, że III runda naszych rozgrywek odbyła się w ramach wielkiego święta żeglarstwa jakim jest Orvaldi Nord Cup. W ośrodku AZS COSA Gdańsk w jednym czasie spotkało się wielu żeglarzy z Polski i ze świata, co pozwoliło na znakomitą integrację środowiska, co jest jednym z głównych celów naszej Ligi – dodaje Rafał Sawicki współorganizator Polskiej Ekstraklasy Żeglarskiej, a jednocześnie sternik Yacht Club Sopot w gdańskich zawodach.

 

Wynik III Rundy Polskiej Ekstraklasy Żeglarskiej

1. MOS Iława by Sailing Event 21pkt.
2. Yacht Club Sopot 22pkt.
3. YKP Szczecin 33pkt.
4. JKW HRM Racing Poznań 39pkt.
5. Inżbud Rybnik KS Górnik Boguszowice 40pkt.
6. JKM Gryf Gdynia 47pkt.
7. PŻKS DŻYGIT Białystok 49pkt.
8. MUKŻ Bałtyk Mielno 55pkt.
9. AutoFit KŻ Ostróda 58pkt.
10. YKP Warszawa 59pkt.
11. KŻ Horn Kraków DNS

Pierwsze dwa kluby Ligi otrzymają prawo startu w światowych rozgrywkach Sailing Champions League http://sailing-championsleague.com/. Żeglarskie ligi krajowe cieszą się coraz większą popularnością. U naszych zachodnich sąsiadów Niemców oraz w Danii istnieją już dwie ligi, a w tym roku rozgrywki zainaugurowały również Austria, Finlandia, Holandia, Norwegia, Rosja, Słowenia, Szwajcaria, Szwecja, USA, Wielka Brytania i Włochy. Tegoroczny finał Ligi Światowej odbędzie się w drugiej połowie września w jednym z najlepszych klubów żeglarskich w Europie – Yacht Club Costa Smeralda w Porto Cervo na Sardynii.

 

Organizatorami Polskiej Ekstraklasy Żeglarskiej są firmy MT Partners oraz GSC Yachting. Partnerami rundy w Gdańsku są:  Hotel Galion, Nautica Nord, Delphia Yachts Kot, D.A.D, Garmin, NCŻ Gdańsk. Patronat medialny: Prestiż Magazyn Trójmiejski, W Ślizgu!, Trojmiasto.pl, Radio Gdańsk.

Więcej informacji można znaleźć na stronie www.ligazeglarska.pl oraz na profilu ligi na facebooku.

Kalendarz regat Polskiej Ekstraklasy Żeglarskiej w sezonie 2015:

23-24.05.2015 – Szczecin

20-21.06.2015 – Świnoujście

04-05.07.2015 – Gdańsk

08-09.08.2015 – Sopot

Podsumowanie Pantaenius Nord CUP Gdańsk 2018

10 dni regat w 4 minuty! Zobaczmy jeszcze raz jak przebiegała rywalizacja w tym roku! Nie możemy się doczekać już następnych regat Pantaenius..

22 likes, 0 comments3 months ago

Wyścigi Nord Classic

Tym razem mamy dla was podsumowanie ostatniego dnia wyścigów Nord Cup Classic, które poraz pierwszy miały swoją bazę w Marina Gdańsk…

6 likes, 0 comments3 months ago

9 Wyścig o Bursztynowy Puchar Neptuna

To był 9 Wyścig o Bursztynowy Puchar Neptuna – wspólny wyścig uczestników zlotu Baltic Sail Gdańsk oraz naszych Regaty Pantaenius Nord..

8 likes, 0 comments3 months ago

Mistrzostwa Polski klasy Nautica 450

To już Mistrzostwa Polski Nautica 450. Emocje podczas rywalizacji w tych jubileuszowych regatach były wysokie. Wielu obstawiało wieloletnich..

13 likes, 1 comments3 months ago

Wyścigi klasy Laser

Ah, tęsknimy za tym słońcem i wiatrem. Cóż to były za emocje :) Obejrzyjcie film z wyścigów klas Laser standard, 4.7, radial :)

11 likes, 1 comments4 months ago