język / language : PL | EN
Na Orvaldi Nord CUP rywalizowała PEZ

W miniony weekend na wodach Wisły Śmiałej, tuż przy nabrzeżach ośrodkach AZS COSA w Gdańsku Górkach Zachodnich rozegrana została III runda Polskiej Ekstraklasy Żeglarskiej. Bezapelacyjnym zwycięzcami zostali zawodnicy klubu MOS Iława z Karolem Górskim za sterem. Regaty odbyły się w ramach Orvaldi Nord Cup 2015.

IMG_8970

Piękna, żeglarska pogoda oraz sprzyjający wiatr sprawiły, że komisja sędziowska regat była wstanie przeprowadzić, aż 26 wyścigów. Jest to jak na ten moment wynik rekordowy dla rozgrywek Ekstraklasy, które zainaugurowane zostały w tym roku. Przez dwa dni załogi rywalizowały na szczęściu jachtach Delphia24 One Design dostarczonych przez organizatorów. Regaty prowadzone są w systemie przesiadkowym, dzięki czemu uczestniczące kluby nie muszą posiadać własnego sprzętu, ani zajmować się jego logistyką. Formuła ta sprawia, że rozgrywki stają się dużo bardziej przystępne dla większej ilości żeglarzy.

IMG_0380

Na Gdańskim akwenie równych sobie nie miała załoga MOS Iława by Sailing Event dowodzona przez Karola Górskiego w składzie Łukasz Stefaniuk, Mateusz Zieniewicz, Michał Tomaszewski. Kroku zwycięzcom próbował dotrzymać Yacht Club Sopot z załogą Rafał Sawicki, Sławomir Plichta, Patryk Płotka i Adam Kajzer, jednak kilka błędów w pojedynczych wyścigach sprawiło, że musieli uznać wyższość perfekcyjnie żeglujących zawodników z Iławy. Zacięta walka toczyła się do ostatniego wyścigu o najniższy stopień podium pomiędzy JKW HRM Racing Poznań, YKP Szczecin oraz INŻBUD Rybnik KS Górnik Boguszowice. Bardzo dobry drugi dzień zawodów i równa żegluga sprawiły, że zwycięsko z tej batalii wyszła załoga ze Szczecina w składzie Szymon Szymik, Tymon Szczygieł, Artur Ponieczyński i Jakub Kreciwilk.

IMG_1157

– Rozgrywki Polskiej Ekstraklasy Żeglarskiej to naprawdę rewelacyjna inicjatywa. Jestem przekonany, że formuła, w której nie musimy kupować własnego sprzętu, a logistyka ogranicza się tylko do zapakowania torby i przyjazdu na regaty sprawi, że projekt ten zyska wielu zwolenników. Szkoda, że dołączyliśmy do ligi dopiero od regat w Gdańsku, bo myślę, że moglibyśmy powalczyć o zwycięstwo w całych rozgrywkach. Niemniej jednak myślę, że jeszcze w tym roku możemy napsuć trochę krwi walczącym o zwycięstwo klubom, a o sam tytuł powalczymy w kolejnym – powiedział Karol Górski ze zwycięskiej załogi.

IMG_0359

– Cieszymy się, że III runda naszych rozgrywek odbyła się w ramach wielkiego święta żeglarstwa jakim jest Orvaldi Nord Cup. W ośrodku AZS COSA Gdańsk w jednym czasie spotkało się wielu żeglarzy z Polski i ze świata, co pozwoliło na znakomitą integrację środowiska, co jest jednym z głównych celów naszej Ligi – dodaje Rafał Sawicki współorganizator Polskiej Ekstraklasy Żeglarskiej, a jednocześnie sternik Yacht Club Sopot w gdańskich zawodach.

 

Wynik III Rundy Polskiej Ekstraklasy Żeglarskiej

1. MOS Iława by Sailing Event 21pkt.
2. Yacht Club Sopot 22pkt.
3. YKP Szczecin 33pkt.
4. JKW HRM Racing Poznań 39pkt.
5. Inżbud Rybnik KS Górnik Boguszowice 40pkt.
6. JKM Gryf Gdynia 47pkt.
7. PŻKS DŻYGIT Białystok 49pkt.
8. MUKŻ Bałtyk Mielno 55pkt.
9. AutoFit KŻ Ostróda 58pkt.
10. YKP Warszawa 59pkt.
11. KŻ Horn Kraków DNS

Pierwsze dwa kluby Ligi otrzymają prawo startu w światowych rozgrywkach Sailing Champions League http://sailing-championsleague.com/. Żeglarskie ligi krajowe cieszą się coraz większą popularnością. U naszych zachodnich sąsiadów Niemców oraz w Danii istnieją już dwie ligi, a w tym roku rozgrywki zainaugurowały również Austria, Finlandia, Holandia, Norwegia, Rosja, Słowenia, Szwajcaria, Szwecja, USA, Wielka Brytania i Włochy. Tegoroczny finał Ligi Światowej odbędzie się w drugiej połowie września w jednym z najlepszych klubów żeglarskich w Europie – Yacht Club Costa Smeralda w Porto Cervo na Sardynii.

 

Organizatorami Polskiej Ekstraklasy Żeglarskiej są firmy MT Partners oraz GSC Yachting. Partnerami rundy w Gdańsku są:  Hotel Galion, Nautica Nord, Delphia Yachts Kot, D.A.D, Garmin, NCŻ Gdańsk. Patronat medialny: Prestiż Magazyn Trójmiejski, W Ślizgu!, Trojmiasto.pl, Radio Gdańsk.

Więcej informacji można znaleźć na stronie www.ligazeglarska.pl oraz na profilu ligi na facebooku.

Kalendarz regat Polskiej Ekstraklasy Żeglarskiej w sezonie 2015:

23-24.05.2015 – Szczecin

20-21.06.2015 – Świnoujście

04-05.07.2015 – Gdańsk

08-09.08.2015 – Sopot

Wiemy że na to czekaliście! Harmonogram Nord CUP 2018 jest tu: http://nordcup.pl/2018/05/znamy-juz-harmonogram-regat-nord-cup-2018/

5 likes, 0 comments1 week ago

Photos from Regaty Nord Cup Gdańsk's post

Dziś rozpoczęły się targi Boatex , które są naszym sponsorem. Zapraszamy na nasze stoisko aby dowiedzieć się co planujemy w tym roku…

9 likes, 0 comments3 months ago

Żeglarskie pasje w Poznaniu!

Już za tydzień Żeglarskie pasje w Poznaniu! Tylko na Boatex!

3 likes, 0 comments3 months ago

Jesień wszędzie, a my już planujemy NordCUP 2018. Witamy Sailing Machine ponownie na pokładzie!

30 likes, 0 comments6 months ago

Mistrzowie Polski Nautica 450: To było dla nas wyzwanie - WP SportoweFakty

W drugi weekend #NordCUP’u klasa Nautica 450 rywalizowała o medale 🥇 Po startach nowi mistrzowie Polski podsumowali nordcupową rywalizację..

5 likes, 0 comments10 months ago

SPONSORZY I PARTNERZY

PARTNER GŁÓWNY

PATRONI MEDIALNI


ORGANIZATORZY

PARTNERZY