język / language : PL | EN
Niemcy zdominowali Korsar Euro CUP 2015

Podczas Orvaldi Nord CUP 2015 mieliśmy okazję śledzić rywalizację klasy Korsarz w Mistrzostwach Europy Korsar Euro CUP. Do AZS COSA Galion w Górkach Zachodnich przyjechali Korsarze z Polski, Austrii i Niemiec. Mistrzem Europy zostali Jens Grass i Birgit Schwab, najlepsza polska załoga, Piotr Danowski i Mateusz Reński, uplasowała się na 26 pozycji.

Mistrzostwa Europy trwały 4 dni (1-4.04.2015). Mistrzostwa odbywają się co 2 lata.

fot. Jacek Bonecki

fot. Jacek Bonecki

– Jest to największa i najbardziej prestiżowa impreza w klasie, a tym samym największa również dla polskich Korsarzy – powiedział Michał Wójcik, prezes Polskiej Floty Klasy Korsarz. – W tym roku cieszymy się bardzo wysoką frekwencją. Na mistrzostwach 2 lata temu w Austrii wystartowało 40 załóg, w tym roku na starcie mamy 47 zespołów – dodał. Warto również zauważyć, że na Korsar Euro CUP poziom był bardzo wysoki. Przyjechali czołowi zawodnicy klasy – 12 mistrzów Niemiec, 8 mistrzów Europy i wielu byłych Olimpijczyków.

Załogi rozpoczęły środowym treningiem na wodzie i meczem siatkówki na lądzie, a w czwartek wystartowały do pierwszego biegu. Warunki pogodowe były naprawdę dobre i pozwoliły na płynne rozgrywanie wyścigów. Na Orvaldi Nord CUP powrócił wiatr, którego zabrakło na początku tygodnia.

– Pogoda dopisuje, warunki sprzyjają żeglarstwu regatowemu. Pierwszego dnia startów mieliśmy bardzo dobry wiatr, który pozwalał na większą rywalizację, w piątek było spokojniej, ale udało się rozegrać wszystkie zaplanowane biegi – powiedział Grzegorz Kobela z załogi POL 34, która była drugą najlepszą polską załogą mistrzostw.

fot. Jacek Bonecki

fot. Jacek Bonecki

Jak na razie widać wyraźnie spore różnice między naszymi polskimi załogami a tym z Niemiec czy Austrii. Podczas Orvaldi Nord CUP na mecie wszystkich startów pierwsi meldowali się właśnie Niemcy.

– Polska klasa Korsarz jest stosunkowo młoda, załogi z Niemiec i Austrii pływają nawet 30 lat, ale co najpiękniejsze w sporcie, oni cieszą się również z naszych małych osiągnięć. Kiedy zobaczyli, że jesteśmy pierwszą polską załogą na linii mety, bardzo się cieszyli, podpływali do nas i nam gratulowali, choć było to dopiero 20 miejsce w ogóle. To taka przyjaźń klasowa – mówił sternik POL 34, Robert Kobela. Grzegorz Kobela z tej samej załogi wskazał też, że ważnym czynnikiem jest doświadczenie. – Liczy się też opływanie. Dla wielu zagranicznych załóg żeglarstwo to styl życia. Niektórzy mają samochody dużo dużo starsze niż łódki, które regularnie zmieniają – powiedział Grzegorz. – Dla nas na tych zawodach ważne było też, że mieliśmy dużo wsparcia na lądzie. Koledzy z Niemiec są bardzo otwarci, podchodzili do nas, mówili co możemy zmienić, poprawić, pokazywali nam błędy w takielunku, na prawdę bardzo chętnie pomagali. Widać, że wszyscy chcą przede wszystkim, aby cała klas pięła się do góry.

Korsarz to klasa regatowa, w której startuje wiele par mieszanych, w zróżnicowanym wieku, z większym i mniejszym doświadczeniem. Za granicą wyprodukowanych jest ok. 5 tys. łódek i jest to jedna z popularniejszych klas regatowych w Europie zachodniej. Regularnie ściga się tam kilkaset jachtów i chociaż przyrost jest stały, nie jest tak bardzo widoczny jak u nas w kraju.

– Klasa Korsarz w Polsce od około 4 lat bardzo mocno się rozwija. W tym czasie w stowarzyszeniu pojawiło się 40 nowych łódek zwiększając polską flotę do ok. 50, przy czym połowa z nich ściga się regularnie. O ile jeszcze 2-3 lata temu 100 łódek było abstrakcją, o tyle w tej chwili myślimy, że jest to kwestia następnych 2-3 lat – powiedział Michał Wójcik. – Mamy nadzieję, że przewidywania te się sprawdzą i na kolejnych regatach Nord CUP ponownie zobaczymy mocną grupę Korsarzy – dodał.

Ostatecznie pierwszych 16 miejsc zgarnęli Niemcy, najlepsza polska ekipa wywalczyła 26 pozycję. Tytuł Mistrza Europy 2015 wywalczyła załoga Jens Grass i Birgit Schwab:

– Wspaniała organizacja, świetna pogoda i na dodatek wygrana. To świetnie spędzony tydzień w Polsce – podsumował starty w Górkach Zachodnich Jens Grass, nowy mistrz Europy.

 

fot. Jacek Bonecki

fot. Jacek Bonecki

Najlepsze zespoły Korsar Euro CUP 2015:

1. GER 3806: Jens Grass, Birgit Schwab, MYC (18,0)
2. GER 3721: Michael Heilingbrunner, Ute Rogers, AmSC (33,0)
3. GER 3766: Ralf Blum, Silke Kornweibel, SCV (41,0)

26. POL 25: Piotr Danowski, Mateusz Reński, pdnz.pl (201,0)

28. POL 34: Robert Kobela, Grzegorz Kobela, Yacht Club Politechniki Lubels (206,0)
29. POL 14: Jerzy Czerwiński, Piotr Duda, Lubelska Grupa Regatowa (210,0)

Vector Sails Optimistic Cup

To były wyjątkowo liczne regaty klasy Vector Sails Optimistic Cup. Akwen na Górkach Zachodnich zapełnił się żagłowkami sterowanymi przez..

17 likes, 0 comments2 days ago

W tegorocznych regatach wzięła udział rekordowa liczba jachtów i uczestników. To była niezapomniana przygoda, do której wciąż wracamy..

15 likes, 0 comments6 days ago

W wyniku nieporozumienia na zakończeniu regat zostały ogłoszone błędne wyniki grupy ORC II. Przepraszam za tą sytuację załogi jachtów..

7 likes, 1 comments6 days ago

Rekordowa trzynastka Pantaenius NordCUP Gdańsk | Regaty NordCUP

Za nami trzynaste, rekordowe pod względem liczby zawodników, regaty Pantaenius NordCUP Gdańsk 2018 W wydarzeniu wzięło udział 445 jachtów..

16 likes, 1 comments6 days ago

Ostatni dzień regat. Część pierwsza

Żeglarze nie mogli narzekać dziś na pogodę. W klasie Mistrzostwa Polski Nautica 450 zwyciężyli Witold Małecki z Maciejem Odważnym. Przyznano..

23 likes, 0 comments1 week ago