język / language : PL | EN
Niemcy zdominowali Korsar Euro CUP 2015

Podczas Orvaldi Nord CUP 2015 mieliśmy okazję śledzić rywalizację klasy Korsarz w Mistrzostwach Europy Korsar Euro CUP. Do AZS COSA Galion w Górkach Zachodnich przyjechali Korsarze z Polski, Austrii i Niemiec. Mistrzem Europy zostali Jens Grass i Birgit Schwab, najlepsza polska załoga, Piotr Danowski i Mateusz Reński, uplasowała się na 26 pozycji.

Mistrzostwa Europy trwały 4 dni (1-4.04.2015). Mistrzostwa odbywają się co 2 lata.

fot. Jacek Bonecki

fot. Jacek Bonecki

– Jest to największa i najbardziej prestiżowa impreza w klasie, a tym samym największa również dla polskich Korsarzy – powiedział Michał Wójcik, prezes Polskiej Floty Klasy Korsarz. – W tym roku cieszymy się bardzo wysoką frekwencją. Na mistrzostwach 2 lata temu w Austrii wystartowało 40 załóg, w tym roku na starcie mamy 47 zespołów – dodał. Warto również zauważyć, że na Korsar Euro CUP poziom był bardzo wysoki. Przyjechali czołowi zawodnicy klasy – 12 mistrzów Niemiec, 8 mistrzów Europy i wielu byłych Olimpijczyków.

Załogi rozpoczęły środowym treningiem na wodzie i meczem siatkówki na lądzie, a w czwartek wystartowały do pierwszego biegu. Warunki pogodowe były naprawdę dobre i pozwoliły na płynne rozgrywanie wyścigów. Na Orvaldi Nord CUP powrócił wiatr, którego zabrakło na początku tygodnia.

– Pogoda dopisuje, warunki sprzyjają żeglarstwu regatowemu. Pierwszego dnia startów mieliśmy bardzo dobry wiatr, który pozwalał na większą rywalizację, w piątek było spokojniej, ale udało się rozegrać wszystkie zaplanowane biegi – powiedział Grzegorz Kobela z załogi POL 34, która była drugą najlepszą polską załogą mistrzostw.

fot. Jacek Bonecki

fot. Jacek Bonecki

Jak na razie widać wyraźnie spore różnice między naszymi polskimi załogami a tym z Niemiec czy Austrii. Podczas Orvaldi Nord CUP na mecie wszystkich startów pierwsi meldowali się właśnie Niemcy.

– Polska klasa Korsarz jest stosunkowo młoda, załogi z Niemiec i Austrii pływają nawet 30 lat, ale co najpiękniejsze w sporcie, oni cieszą się również z naszych małych osiągnięć. Kiedy zobaczyli, że jesteśmy pierwszą polską załogą na linii mety, bardzo się cieszyli, podpływali do nas i nam gratulowali, choć było to dopiero 20 miejsce w ogóle. To taka przyjaźń klasowa – mówił sternik POL 34, Robert Kobela. Grzegorz Kobela z tej samej załogi wskazał też, że ważnym czynnikiem jest doświadczenie. – Liczy się też opływanie. Dla wielu zagranicznych załóg żeglarstwo to styl życia. Niektórzy mają samochody dużo dużo starsze niż łódki, które regularnie zmieniają – powiedział Grzegorz. – Dla nas na tych zawodach ważne było też, że mieliśmy dużo wsparcia na lądzie. Koledzy z Niemiec są bardzo otwarci, podchodzili do nas, mówili co możemy zmienić, poprawić, pokazywali nam błędy w takielunku, na prawdę bardzo chętnie pomagali. Widać, że wszyscy chcą przede wszystkim, aby cała klas pięła się do góry.

Korsarz to klasa regatowa, w której startuje wiele par mieszanych, w zróżnicowanym wieku, z większym i mniejszym doświadczeniem. Za granicą wyprodukowanych jest ok. 5 tys. łódek i jest to jedna z popularniejszych klas regatowych w Europie zachodniej. Regularnie ściga się tam kilkaset jachtów i chociaż przyrost jest stały, nie jest tak bardzo widoczny jak u nas w kraju.

– Klasa Korsarz w Polsce od około 4 lat bardzo mocno się rozwija. W tym czasie w stowarzyszeniu pojawiło się 40 nowych łódek zwiększając polską flotę do ok. 50, przy czym połowa z nich ściga się regularnie. O ile jeszcze 2-3 lata temu 100 łódek było abstrakcją, o tyle w tej chwili myślimy, że jest to kwestia następnych 2-3 lat – powiedział Michał Wójcik. – Mamy nadzieję, że przewidywania te się sprawdzą i na kolejnych regatach Nord CUP ponownie zobaczymy mocną grupę Korsarzy – dodał.

Ostatecznie pierwszych 16 miejsc zgarnęli Niemcy, najlepsza polska ekipa wywalczyła 26 pozycję. Tytuł Mistrza Europy 2015 wywalczyła załoga Jens Grass i Birgit Schwab:

– Wspaniała organizacja, świetna pogoda i na dodatek wygrana. To świetnie spędzony tydzień w Polsce – podsumował starty w Górkach Zachodnich Jens Grass, nowy mistrz Europy.

 

fot. Jacek Bonecki

fot. Jacek Bonecki

Najlepsze zespoły Korsar Euro CUP 2015:

1. GER 3806: Jens Grass, Birgit Schwab, MYC (18,0)
2. GER 3721: Michael Heilingbrunner, Ute Rogers, AmSC (33,0)
3. GER 3766: Ralf Blum, Silke Kornweibel, SCV (41,0)

26. POL 25: Piotr Danowski, Mateusz Reński, pdnz.pl (201,0)

28. POL 34: Robert Kobela, Grzegorz Kobela, Yacht Club Politechniki Lubels (206,0)
29. POL 14: Jerzy Czerwiński, Piotr Duda, Lubelska Grupa Regatowa (210,0)

Podsumowanie Pantaenius Nord CUP Gdańsk 2018

10 dni regat w 4 minuty! Zobaczmy jeszcze raz jak przebiegała rywalizacja w tym roku! Nie możemy się doczekać już następnych regat Pantaenius..

22 likes, 0 comments3 months ago

Wyścigi Nord Classic

Tym razem mamy dla was podsumowanie ostatniego dnia wyścigów Nord Cup Classic, które poraz pierwszy miały swoją bazę w Marina Gdańsk…

6 likes, 0 comments3 months ago

9 Wyścig o Bursztynowy Puchar Neptuna

To był 9 Wyścig o Bursztynowy Puchar Neptuna – wspólny wyścig uczestników zlotu Baltic Sail Gdańsk oraz naszych Regaty Pantaenius Nord..

8 likes, 0 comments3 months ago

Mistrzostwa Polski klasy Nautica 450

To już Mistrzostwa Polski Nautica 450. Emocje podczas rywalizacji w tych jubileuszowych regatach były wysokie. Wielu obstawiało wieloletnich..

13 likes, 1 comments3 months ago

Wyścigi klasy Laser

Ah, tęsknimy za tym słońcem i wiatrem. Cóż to były za emocje :) Obejrzyjcie film z wyścigów klas Laser standard, 4.7, radial :)

11 likes, 1 comments4 months ago