język / language : PL | EN
Podsumowanie Orvaldi Nord CUP 2015

Medale i trofea 10 regat Orvaldi Nord CUP rozdane, czas na podsumowanie. Choć warunki wiatrowe nie zawsze dopisywały, tegoroczną edycję regat można uznać za udaną. Na starcie stanęło w sumie ponad 780 zawodników na 375 jachtach. Żeglarze Ci reprezentowali około 100 klubów nie tylko z Polski, ale także m.in. z Niemiec, Austrii, Litwy, Białorusi i Hongkongu.

W ramach jubileuszowych regat Orvaldi Nord CUP po raz pierwszy rozegrane zostały Mistrzostwa Europy. O ten zaszczytny tytuł walczyła spora flota – 47 załóg klasy Korsarz z Polski, Niemiec i Austrii. Przyjechali czołowi zawodnicy klasy, w tym 12 mistrzów Niemiec, 8 mistrzów Europy i wielu byłych Olimpijczyków. Zgodnie z przewidywaniami tytuł mistrzowski ponownie jak w poprzednich edycjach, wywalczyli Niemcy, do których należała z resztą cała pierwsza 15.

– Wspaniała organizacja, świetna pogoda i na dodatek wygrana. To świetnie spędzony tydzień w Polsce – podsumował starty w Górkach Zachodnich Jens Grass, który wraz z Birgit Schwab wywalczył tytuł mistrza Europy. Najlepsza polska załoga, Piotr Danowski i Mateusz Reński, uplasowała się na 26 pozycji.

Rekordowo na Górkach Zachodnich stawili się także żeglarze pływający w klasach Laser. W sumie ponad 100 zawodników wystartowało na Laserach Standard, Laserach 4.7 i Laserach Radial. Juniorzy w Standardzie i kobiety na Laserach 4.7 rywalizowali o Mistrzostwo Polski. Najlepsi okazali się reprezentanci klubów poznańskich, Dawid Kania i Katarzyna Pic.

O medale Mistrzostw Polski walczyły również załogi w klasach Nautica 450, Hobie 16 i Hornet. W Nautice 450 triumfowała Anna Jabłońska, przed Pawłem Nawrockim, któremu nie udało się obronić zdobytego rok wcześniej tytułu. W Hobie 16 zdecydowanie najlepszy był Robert Wilczyński – wygrał wszystkie wyścigi, a w klasie Hornet – Mirosław Marcinkiewicz, który aż w 5 z 8 startów pierwszy meldował się na mecie.

– To mój drugi start na Nautice, ale udało nam się wygrać. Muszę przyznać, że nie było łatwo. Warunki pogodowe mieliśmy przeróżne, od słabego wiatru aż do mocniejszego. Bardzo fajna organizacja, wszystko profesjonalnie, mam nadzieję wystartować tu za rok – podsumowała zawody Anna Jabłońska, która wygrała w klasie Nautica 450.

W pierwszy weekend rywalizowała także klasa Micro. Tam, tym razem bez większych niespodzianek, najlepszy okazał się wielokrotny Mistrz Świata klasy Micro, zawodnik Stali Gdynia, Piotr Tarnacki na jachcie Roca wygrywając wszystkie starty. Ciekawą rywalizację można było obserwować w klasie Finn, gdzie słaby wiatr najlepiej wykorzystał Jeremi Zimny, kończąc zawody na pierwszym miejscu, przed ubiegłorocznym triumfatorem, Piotrem Kulą. W klasie Delphia 24 najlepiej ścigał się team Star Telecom Waldemara Sałaty, a w klasie Scandinavia Skippi 650 – Rafał Moszczyński z Grupy Sztorm.

Drugi weekend regat Orvaldi Nord CUP należał przede wszystkim do jachtów morskich i spotrtboat’ów. Załogi tych jednostek wystartowały w Marine Works Morskich Żeglarskich Mistrzostwach Polski, które były jedyną w tym roku szansą na wywalczenie tytułu mistrza Polski w żeglarstwie morskim, a także w Selden Mistrzostwach Polski Sportboat i Dometic Mistrzostwach Zatoki Gdańskiej. Mistrzostwo Polski wywalczyły załogi jachtów Polled 2 z Jackiem Chabowskim i Smyczek z Arturem Pomorskim. Do Artura Pomorskiego z załogą „Smyczka” trafił również tytuł JACHTU TYGODNIA. W sportboat’ach po zaciętej walce najlepszy okazał się Neoprofil. Warto podkreślić, że mistrzostwa sportboat’ów były nowością nie tylko na Nord CUP’ie, ale też w Polsce, gdyż tego typu zawody rozegrane zostały w naszym kraju po raz pierwszy, zatem załoga Piotra Adamowicza na jachcie Neoprofil jest jednocześnie pierwszą załogą z tytułem mistrza Polski Sportboat! Mistrzami Zatoki Gdańskiej w grupie ORC A zostali Marek Marcinkowski z załogą Zena II, zaś w klasyfikacji ORC B – team Marka Turkowskiego na jachcie Elessar.

Już po raz 6 odbył się Wyścig o Bursztynowy Puchar Neptuna. W tym roku do listy zwycięzców dopisał się Filip Walczak na katamaranie Garmin.

W tym samym czasie na Orvaldi Nord CUP rywalizowały również załogi klasy Omega i Polska Ekstraklasa Żeglarska (PEŻ). Omegi pływały przy niestety słabym wietrze i przez dwa dni udało się przeprowadzić tylko 4 wyścigi. W tych warunkach najlepiej poradzili sobie Kamil Ortyl wraz z Vector Sails Team na Omedze Sport, a na Omedze Standard – Romuald Knasiecki z załogą na łódce „Anetka”. Natomiast dla PEŻ był to półmetek rozgrywek. 10 załóg na jachtach Delphia 24 OD rozgrywało swoje wyścigi na wodach w pobliżu Mariny Galion, więc można je było obserwować nawet z bazy regat. Na czele stawki w Gdańsku uplasowała się załoga MOS Iława by Sailing Event dowodzona przez Karola Górskiego.

Jubileuszowe regaty Orvaldi Nord CUP zakończył Maciej Leśny, Wiceprezes Polskiego Związku Żeglarskiego wraz z zastępcą Przewodniczącego Komisji Żeglarstwa Morskiego, Edwardem Kinasem. Na ceremonii zamknięcia żeglarzom towarzyszył także Prezes PoZŻ Bogusław Witkowski. Nagrodzone zostały nie tylko załogi jachtów, ale też organizatorzy, którzy zostali wyróżnieni przez Komisję Żeglarstwa Morskiego PZŻ medalami za zasługi w rozwoju żeglarstwa morskiego.

11 regaty Nord CUP już za niecały rok. Mamy nadzieję, że żeglarze przyjadą do nas w jeszcze większym składzie. Bowiem Nord CUP to nie tylko rywalizacja, Nord CUP to przede wszystkim integracja środowiska regatowego, nowe przyjaźnie i spotkania po latach. Na Górkach Zachodnich młodzi adepci sztuki żeglarskiej mogą spotkać się twarzą w twarz i porozmawiać z utytułowanymi żeglarzami, czerpiąc z ich doświadczenia i porad. Już teraz zapraszamy w ostatni weekend czerwca 2016 do Górek Zachodnich na 11 edycję nordcup’owego świętowania!

Wszystkie wyniki dostępne są na stronie nordcup.pl w zakładce >>Wyniki<<. Na naszej stronie i profilu Facebook oglądać można również galerie zdjęć z jubileuszowych regat.

Gorąco zapraszamy też do zobaczenia krótkich relacji filmowych, które znaleźć można w zakładce >>Video<<

Yacht Club Gdansk

Takie piękne puchary przechodnie czekają na zwycięzców w w wyścigu #B8. #investa AZS Hotel Galion #sailfast #Ilovegdn

9 likes, 0 comments4 days ago

Timeline Photos

I mały i duży, dziewczyna czy chłopak – każdy może wystartować w naszych regatach. Po prostu wybierz swoją klasę. Czy tym razem zobaczymy..

13 likes, 3 comments1 week ago

Boatex

I my dołączamy się do tych życzeń ‼️

4 likes, 1 comments2 weeks ago

Timeline Photos

Już wkrótce powitamy klasę Micro na linii startu.Do zobaczenia 2️⃣9️⃣ czerwca‼️ Sail Spotting MicroClass Poland #sailfast #sailracing

14 likes, 0 comments2 weeks ago

Timeline Photos

Są małe i duże łódki. Jeśli lubisz te małe to wskakuj do swojej Europy i weź udział w Regaty Pantaenius Nord Cup Gdańsk ‼️ Sail..

16 likes, 0 comments3 weeks ago