język / language : PL | EN
Polska Ekstraklasa Żeglarska na Orvaldi Nord CUP 2015

Po dwóch imprezach organizowanych na Pomorzu Zachodnim Polska Ekstraklasa Żeglarska przenosi się do Trójmiasta. W dniach 4-5 lipca 2015 III runda ogólnopolskiej ligi rozegrana zostanie w Gdańsku Górkach Zachodnich w ramach regat Orvaldi Nord Cup 2015.

Polska Ekstraklasa Żeglarska jest równo na półmetku swoich rozgrywek. Po dwóch imprezach na prowadzeniu znajduje się Jacht Klub Wielkopolski HRM Racing Poznań dowodzony przez Piotra Harasimowicza. Na drugim miejscu znajduje się zwycięzca poprzedniej rundy Yacht Klub Polski Szczecin ze stratą dwóch punktów, a trzeci jest Jacht Klub Morski Gryf Gdynia. Walka o medale zapowiada się naprawdę pasjonująco, gdyż różnice punktowe między kolejnymi zespołami są minimalne.

W Gdańsku rozgrywki ligowe odbędą się w ramach regat Orvaldi Nord Cup 2015, które skupiają od kilku lat bardzo liczną rzeszę żeglarzy z całej Polski. Równolegle z wyścigami Ekstraklasy prowadzone będą między innymi Morskie Żeglarskie Mistrzostwa Polski czy regaty Pucharu Polski klasy Omega. Jest to znakomita okazja integracji całego środowiska żeglarskiego.

Bardzo cieszę się z propozycji jaką otrzymaliśmy od organizatorów Orvaldi Nord Cup, aby nasze obie imprezy zorganizować równolegle. Nasze regaty początkowo miały odbyć się w Sopocie, ale gdy udało nam się ustalić porozumienie w sprawie przenosin do Gdańska, byłem bardzo zadowolony. Jest to znakomita okazja dla uczestników na wspólne spotkanie nie tylko na wodzie ale i na brzegu, a to jest jednym z celów organizowanego przez nas projektu. Sopot zostawiamy na deser, gdzie na początku sierpnia odbędzie się Finał” – mówi Rafał Sawicki z GSC Yachting, współorganizator Ekstraklasy.

Od regat w Gdańsku do rywalizacji dołączają zespoły z Warszawy i Iławy, a łączna liczba rywalizujących klubów wzrośnie do jedenastu.

Rozgrywki zorganizowane są w taki sposób, aby w jak największym stopniu uprościć uczestnictwo klubom. Udział w regatach nie wiąże się z żadną logistyką jachtów, gdyż te dostarczane są i obsługiwane przez organizatorów na miejscu regat. Zasady są bardzo przejrzyste i proste, co ułatwia ich zrozumienie nie tylko pasjonatom żeglarstwa, ale również publiczność i mediom nie związanym z dyscypliną.

Pierwsze dwa kluby Ligi otrzymają prawo startu w światowych rozgrywkach Sailing Champions League http://sailing-championsleague.com/. Żeglarskie ligi krajowe cieszą się coraz większą popularnością. U naszych zachodnich sąsiadów Niemców oraz w Danii istnieją już dwie ligi, a w tym roku rozgrywki zainaugurowały również Austria, Finlandia, Holandia, Norwegia, Rosja, Słowenia, Szwajcaria, Szwecja, USA, Wielka Brytania i Włochy.

Tegoroczny finał Ligi Światowej odbędzie się w drugiej połowie września w jednym z najlepszych klubów żeglarskich w Europie – Yacht Club Costa Smeralda w Porto Cervo na Sardynii.

Aktualna klasyfikacja Polskiej Ekstraklasy Żeglarskiej:

1. JKW Poznań 24 pkt
2. YKP Szczecin 22 pkt
3. JKM Gryf Gdynia 20 pkt
4. YC Sopot 18 pkt
5. KS Górnik Boguszowice – Rybnik 16 pkt
6. KZ Ostróda 14 pkt
7. MUKZ Bałtyk Mielno 14 pkt
8. PŻKS Dżygit Białystok 10 pkt
9. KZ Horn Kraków 4 pkt
10. YKP Warszawa 0 pkt
– MOS Iława 0 pkt

Organizatorami Polskiej Ekstraklasy Żeglarskiej są firmy MT Partners oraz GSC Yachting. Partnerami rundy w Gdańsku są:  Hotel Galion, Nautica Nord, Delphia Yachts Kot, D.A.D, Garmin. Patronat medialny: Prestiż Magazyn Trójmiejski, W Ślizgu!, Trojmiasto.pl, Radio Gdańsk.

 

Więcej informacji można znaleźć na stronie www.ligazeglarska.pl oraz na profilu ligi na facebooku.

 

Kalendarz regat Polskiej Ekstraklasy Żeglarskiej w sezonie 2015:

23-24.05.2015 – Szczecin

20-21.06.2015 – Świnoujście

04-05.07.2015 – Gdańsk

08-09.08.2015 – Sopot

 

/informacja prasowa

Podsumowanie Pantaenius Nord CUP Gdańsk 2018

10 dni regat w 4 minuty! Zobaczmy jeszcze raz jak przebiegała rywalizacja w tym roku! Nie możemy się doczekać już następnych regat Pantaenius..

22 likes, 0 comments3 months ago

Wyścigi Nord Classic

Tym razem mamy dla was podsumowanie ostatniego dnia wyścigów Nord Cup Classic, które poraz pierwszy miały swoją bazę w Marina Gdańsk…

6 likes, 0 comments3 months ago

9 Wyścig o Bursztynowy Puchar Neptuna

To był 9 Wyścig o Bursztynowy Puchar Neptuna – wspólny wyścig uczestników zlotu Baltic Sail Gdańsk oraz naszych Regaty Pantaenius Nord..

8 likes, 0 comments3 months ago

Mistrzostwa Polski klasy Nautica 450

To już Mistrzostwa Polski Nautica 450. Emocje podczas rywalizacji w tych jubileuszowych regatach były wysokie. Wielu obstawiało wieloletnich..

13 likes, 1 comments3 months ago

Wyścigi klasy Laser

Ah, tęsknimy za tym słońcem i wiatrem. Cóż to były za emocje :) Obejrzyjcie film z wyścigów klas Laser standard, 4.7, radial :)

11 likes, 1 comments3 months ago