język / language : PL | EN
Trwają Mistrzostwa Europy Korsarzy

W gdańskich Górkach Zachodnich trwają 10 regaty Orvaldi Nord CUP 2015. W środę na wodę zeszła klasa Korsarz, która rozpoczęła Mistrzostwa Europy Korsar Euro CUP.

W środę Korsarze przyjechali do AZS COSA Galion w Górkach Zachodnich. Mistrzostwa Europy rozpoczęli od środowych treningów na wodzie. Natomiast rywalizacja w klasie potrwa od czwartku do soboty.

Do soboty włącznie jesteśmy na Górkach Zachodnich, gdzie mamy cykliczną imprezę w klasie Korsarz, która odbywa się raz na 2 lata. Jest to największa i najbardziej prestiżowa impreza w klasie, a tym samym największa również dla polskich Korsarzy – powiedział Michał Wójcik, prezes Polskiej Floty Klasy Korsarz. – W tym roku cieszymy się bardzo wysoką frekwencją. Na mistrzostwach 2 lata temu w Austrii wystartowało 40 załóg, w tym roku na starcie mamy 47 zespołów. Cała klasa Korsarz w Polsce od około 4 lat bardzo mocno się rozwija. 4 lata temu w stowarzyszeniu zarejestrowanych było 10 załóg, w tym momencie jest ich prawie 50, regularnie pływa około 20 łódek. No otwarciu sezonu mieliśmy 23 załogi, więc jak na polskie środowisko regatowe całkiem niezły wynik – dodał Michał Wójcik. A kto startuje na nordcupowych Korsar Euro CUP? – Będą trzy narodowości. Oprócz polskich załóg gościmy Korsarzy z Niemiec i Austrii.

Michał Wójcik opowiedział nam Klasa Korsarz przeżywa w ostatnich latach duży rozkwit.

- Jest to klasa dla wszystkich. Korsarz to klasa regatowa, startują w niej bardzo wiele par mieszanych, w zróżnicowanym wieku, z większym i mniejszym doświadczeniem. Za granicą wyprodukowanych jest ok. 5 tys. łódek; to jedna z popularniejszych klas regatowych w Europie zachodniej, regularnie ściga się tam kilkaset jachtów i chociaż przyrost jest stały, nie jest tak bardzo widoczny jak u nas w kraju. W Polskiej Flocie Korsarz mamy przyrost ok. 10 łódek rocznie. O ile jeszcze 2-3 lata temu 100 łódek było abstrakcją, o tyle w tej chwili myślimy, że jest to kwestia następnych 2-3 lat. – Mamy nadzieję, że przewidywania te się sprawdzą i na naszych regatach za rok ponownie zobaczymy mocną grupę Korsarzy.

Czwartkowe warunki pogodowe były naprawdę dobre i pozwoliły na płynne rozgrywanie wyścigów. Na Orvaldi Nord CUP powrócił wiatr, którego zabrakło w poniedziałkowych startach. W mistrzowskich startach po pierwszych wyścigach widać zróżnicowanie w poziomie klasy. Mamy nadzieję, że dobre wiatry utrzymają się i pozwolą na rozegranie wszystkich zaplanowanych wyścigów.

Korsar Euro CUP potrwają do soboty, natomiast jutro rywalizację rozpoczną jachty morskie. Już w piątek pierwsze starty Marine Works Morskich Mistrzostw Polski oraz Selden Morskie Mistrzostwa Polski Sportboat. Dzień później, w sobotę, wystartuje klasa Omega Standard, Omega Sport i Dometic Mistrzostwa Zatoki Gdańskiej, a także Wyścig o Bursztynowy Puchar Neptuna.

Zapraszamy do śledzenia żeglarskich zmagań na Facebooku (profil Nord Cup: Baltic Sail) oraz z plaż w Sobieszewie i na Stogach.

Yacht Club Gdansk

Takie piękne puchary przechodnie czekają na zwycięzców w w wyścigu #B8. #investa AZS Hotel Galion #sailfast #Ilovegdn

8 likes, 0 comments23 hours ago

Timeline Photos

I mały i duży, dziewczyna czy chłopak – każdy może wystartować w naszych regatach. Po prostu wybierz swoją klasę. Czy tym razem zobaczymy..

13 likes, 3 comments1 week ago

Boatex

I my dołączamy się do tych życzeń ‼️

4 likes, 1 comments1 week ago

Timeline Photos

Już wkrótce powitamy klasę Micro na linii startu.Do zobaczenia 2️⃣9️⃣ czerwca‼️ Sail Spotting MicroClass Poland #sailfast #sailracing

14 likes, 0 comments2 weeks ago

Timeline Photos

Są małe i duże łódki. Jeśli lubisz te małe to wskakuj do swojej Europy i weź udział w Regaty Pantaenius Nord Cup Gdańsk ‼️ Sail..

16 likes, 0 comments2 weeks ago