język / language : PL | EN
Widowiskowa klasa Moth

W tym roku na linii startu NordCUPu zobaczymy także widowiskową klasę International Moth. „Ćmy” mają wystartować w drugi weekend nordcupowy, do 1 do 3 lipca 2016. Bazą regat jest jak co roku AZS Centralny Ośrodek Sportu Akademickiego w Gdańsku-Górki Zachodnie.

International Moth jest jedną z najdynamiczniej rozwijających się klas żeglarskich na świecie, bo przyciąga do siebie nie tylko amatorów, ale też zaawansowanych zawodników, mistrzów olimpijskich, zawodników America’s Cup, więc na listach startowych nie brakuje znanych nazwisk – w tym roku na mistrzostwach świata klasy w Japonii najwyższe podium zdobył Paul Goodison (mistrz olimpijski z Pekinu w klasie Laser), a rok wcześniej w Australii zwyciężył Peter Burling (zawodnik Emirates Team New Zeland) przed Nathanem Outteridgem (mistrz olimpijski z Londynu w klasie 49er).

Mistrz świata 2016 Paul Goodison


Klasa wywodzi się z Australii i jest obecnie w czołówce pod względem rozwijanej prędkości wśród jedno- i dwuosobowych jachtów żaglowych. Jest najszybszą jednoosobową żaglówką na świecie – aktualny rekord wynosi 36,6 węzła (prawie 70 km/h), a ustanowił go Ned Goss na jachcie MACH2 w maju 2014 r. „Ćmy” (z ang. „moth” – ćma) w zasadnie nie płyną, a unoszą się nad wodą z ogromną prędkością. Jest to możliwe dzięki specjalnie wyprofilowanym płetwom mieczowej oraz sterowej w kształcie odwróconej litery „T”, dzięki czemu opory są minimalne. Starty jachtów tej klasy są więc nie tylko szybkie, ale też bardzo widowiskowe.

Klasę Moth coraz częściej można oglądać również na naszym podwórku. Pierwszy jacht tej klasy pojawił się na polskich wodach w 2011 r. Często na Zalewie Zegrzyńskim zobaczyć można mknącą po wodzie „ćmę”. Pływa na niej Michał Domański – to dzięki niemu klasa zdobywa coraz większą popularność w Polsce.

Trening na Zalewie Zegrzyńskim

Na Nord CUPie starty International Moth zaplanowane są na drugi weekend regatowy. Pierwszy start w samo południe 1 lipca; organizatorzy liczą, że w sumie podczas 3 dni regat (1-3.07) zostanie przeprowadzonych 7 wyścigów.

ZAPRASZAMY!

Więcej o klasie w Polsce na stronie >>klik<<

i profilu Facebook >>klik<<

Podsumowanie mistrzostw świata 2016 >>klik<<

Yacht Club Gdansk

To już 1️⃣️3️⃣️ edycja Regaty Nord Cup Gdańsk. Ale cały czas mamy dla Was coś nowego 🆕! W tym roku między innymi jest to..

13 likes, 0 comments5 days ago

Wiemy że na to czekaliście! Harmonogram Nord CUP 2018 jest tu: http://nordcup.pl/2018/05/znamy-juz-harmonogram-regat-nord-cup-2018/

5 likes, 0 comments2 weeks ago

Photos from Regaty Nord Cup Gdańsk's post

Dziś rozpoczęły się targi Boatex , które są naszym sponsorem. Zapraszamy na nasze stoisko aby dowiedzieć się co planujemy w tym roku…

9 likes, 0 comments3 months ago

Żeglarskie pasje w Poznaniu!

Już za tydzień Żeglarskie pasje w Poznaniu! Tylko na Boatex!

3 likes, 0 comments3 months ago

Jesień wszędzie, a my już planujemy NordCUP 2018. Witamy Sailing Machine ponownie na pokładzie!

30 likes, 0 comments7 months ago

SPONSORZY I PARTNERZY

PARTNER GŁÓWNY

PATRONI MEDIALNI


ORGANIZATORZY

PARTNERZY