język / language : PL | EN
Widowiskowa klasa Moth

W tym roku na linii startu NordCUPu zobaczymy także widowiskową klasę International Moth. „Ćmy” mają wystartować w drugi weekend nordcupowy, do 1 do 3 lipca 2016. Bazą regat jest jak co roku AZS Centralny Ośrodek Sportu Akademickiego w Gdańsku-Górki Zachodnie.

International Moth jest jedną z najdynamiczniej rozwijających się klas żeglarskich na świecie, bo przyciąga do siebie nie tylko amatorów, ale też zaawansowanych zawodników, mistrzów olimpijskich, zawodników America’s Cup, więc na listach startowych nie brakuje znanych nazwisk – w tym roku na mistrzostwach świata klasy w Japonii najwyższe podium zdobył Paul Goodison (mistrz olimpijski z Pekinu w klasie Laser), a rok wcześniej w Australii zwyciężył Peter Burling (zawodnik Emirates Team New Zeland) przed Nathanem Outteridgem (mistrz olimpijski z Londynu w klasie 49er).

Mistrz świata 2016 Paul Goodison


Klasa wywodzi się z Australii i jest obecnie w czołówce pod względem rozwijanej prędkości wśród jedno- i dwuosobowych jachtów żaglowych. Jest najszybszą jednoosobową żaglówką na świecie – aktualny rekord wynosi 36,6 węzła (prawie 70 km/h), a ustanowił go Ned Goss na jachcie MACH2 w maju 2014 r. „Ćmy” (z ang. „moth” – ćma) w zasadnie nie płyną, a unoszą się nad wodą z ogromną prędkością. Jest to możliwe dzięki specjalnie wyprofilowanym płetwom mieczowej oraz sterowej w kształcie odwróconej litery „T”, dzięki czemu opory są minimalne. Starty jachtów tej klasy są więc nie tylko szybkie, ale też bardzo widowiskowe.

Klasę Moth coraz częściej można oglądać również na naszym podwórku. Pierwszy jacht tej klasy pojawił się na polskich wodach w 2011 r. Często na Zalewie Zegrzyńskim zobaczyć można mknącą po wodzie „ćmę”. Pływa na niej Michał Domański – to dzięki niemu klasa zdobywa coraz większą popularność w Polsce.

Trening na Zalewie Zegrzyńskim

Na Nord CUPie starty International Moth zaplanowane są na drugi weekend regatowy. Pierwszy start w samo południe 1 lipca; organizatorzy liczą, że w sumie podczas 3 dni regat (1-3.07) zostanie przeprowadzonych 7 wyścigów.

ZAPRASZAMY!

Więcej o klasie w Polsce na stronie >>klik<<

i profilu Facebook >>klik<<

Podsumowanie mistrzostw świata 2016 >>klik<<

Wyścigi klasy Laser

Ah, tęsknimy za tym słońcem i wiatrem. Cóż to były za emocje :) Obejrzyjcie film z wyścigów klas Laser standard, 4.7, radial :)

9 likes, 1 comments8 hours ago

Vector Sails Optimistic Cup

To były wyjątkowo liczne regaty klasy Vector Sails Optimistic Cup. Akwen na Górkach Zachodnich zapełnił się żagłowkami sterowanymi przez..

18 likes, 0 comments4 days ago

W tegorocznych regatach wzięła udział rekordowa liczba jachtów i uczestników. To była niezapomniana przygoda, do której wciąż wracamy..

16 likes, 0 comments1 week ago

W wyniku nieporozumienia na zakończeniu regat zostały ogłoszone błędne wyniki grupy ORC II. Przepraszam za tą sytuację załogi jachtów..

7 likes, 1 comments1 week ago

Rekordowa trzynastka Pantaenius NordCUP Gdańsk | Regaty NordCUP

Za nami trzynaste, rekordowe pod względem liczby zawodników, regaty Pantaenius NordCUP Gdańsk 2018 W wydarzeniu wzięło udział 445 jachtów..

17 likes, 1 comments1 week ago