język / language : PL | EN
Widowiskowa klasa Moth

W tym roku na linii startu NordCUPu zobaczymy także widowiskową klasę International Moth. „Ćmy” mają wystartować w drugi weekend nordcupowy, do 1 do 3 lipca 2016. Bazą regat jest jak co roku AZS Centralny Ośrodek Sportu Akademickiego w Gdańsku-Górki Zachodnie.

International Moth jest jedną z najdynamiczniej rozwijających się klas żeglarskich na świecie, bo przyciąga do siebie nie tylko amatorów, ale też zaawansowanych zawodników, mistrzów olimpijskich, zawodników America’s Cup, więc na listach startowych nie brakuje znanych nazwisk – w tym roku na mistrzostwach świata klasy w Japonii najwyższe podium zdobył Paul Goodison (mistrz olimpijski z Pekinu w klasie Laser), a rok wcześniej w Australii zwyciężył Peter Burling (zawodnik Emirates Team New Zeland) przed Nathanem Outteridgem (mistrz olimpijski z Londynu w klasie 49er).

Mistrz świata 2016 Paul Goodison


Klasa wywodzi się z Australii i jest obecnie w czołówce pod względem rozwijanej prędkości wśród jedno- i dwuosobowych jachtów żaglowych. Jest najszybszą jednoosobową żaglówką na świecie – aktualny rekord wynosi 36,6 węzła (prawie 70 km/h), a ustanowił go Ned Goss na jachcie MACH2 w maju 2014 r. „Ćmy” (z ang. „moth” – ćma) w zasadnie nie płyną, a unoszą się nad wodą z ogromną prędkością. Jest to możliwe dzięki specjalnie wyprofilowanym płetwom mieczowej oraz sterowej w kształcie odwróconej litery „T”, dzięki czemu opory są minimalne. Starty jachtów tej klasy są więc nie tylko szybkie, ale też bardzo widowiskowe.

Klasę Moth coraz częściej można oglądać również na naszym podwórku. Pierwszy jacht tej klasy pojawił się na polskich wodach w 2011 r. Często na Zalewie Zegrzyńskim zobaczyć można mknącą po wodzie „ćmę”. Pływa na niej Michał Domański – to dzięki niemu klasa zdobywa coraz większą popularność w Polsce.

Trening na Zalewie Zegrzyńskim

Na Nord CUPie starty International Moth zaplanowane są na drugi weekend regatowy. Pierwszy start w samo południe 1 lipca; organizatorzy liczą, że w sumie podczas 3 dni regat (1-3.07) zostanie przeprowadzonych 7 wyścigów.

ZAPRASZAMY!

Więcej o klasie w Polsce na stronie >>klik<<

i profilu Facebook >>klik<<

Podsumowanie mistrzostw świata 2016 >>klik<<

Yacht Club Gdansk

„Gdańsk jest najcudowniejszym miastem na świecie. Dziękuję wam” – Tak pożegnał się z nami Prezydent Paweł Adamowicz. Dziękujemy za wszystkie..

6 likes, 0 comments10 hours ago

's cover photo

13 likes, 2 comments1 month ago

Podsumowanie Pantaenius Nord CUP Gdańsk 2018

10 dni regat w 4 minuty! Zobaczmy jeszcze raz jak przebiegała rywalizacja w tym roku! Nie możemy się doczekać już następnych regat Pantaenius..

24 likes, 0 comments5 months ago

Wyścigi Nord Classic

Tym razem mamy dla was podsumowanie ostatniego dnia wyścigów Nord Cup Classic, które poraz pierwszy miały swoją bazę w Marina Gdańsk…

6 likes, 0 comments5 months ago

9 Wyścig o Bursztynowy Puchar Neptuna

To był 9 Wyścig o Bursztynowy Puchar Neptuna – wspólny wyścig uczestników zlotu Baltic Sail Gdańsk oraz naszych Regaty Pantaenius Nord..

8 likes, 0 comments5 months ago