język / language : PL | EN
Bartłomiej Janiszewski: To były warunki dla nas

W poniedziałek zakończyły się mistrzostwa Polski klasy Hobie Cat 16, które odbywały się w ramach Nord Cup Gdańsk 2017. Udało nam się porozmawiać z Bartkiem Janiszewskim, sternikiem załogi, która wywalczyła tytuł mistrza Polski.

Od soboty rozwiewało nam się coraz bardziej i bardziej na naszych nordcupowych akwenach. Czy sprawiało to, że regaty były bardziej wymagające?
Bartłomiej Janiszewski: – Zdecydowanie preferuję silniejszy wiatr, więc można powiedzieć, że to były warunki dla nas. Aczkolwiek chciałbym zwrócić uwagę, że mimo silnego wiatru kierunek bardzo utrudniał żeglowanie, ponieważ przychodziły duże zmiany, były skoki wiatru, co powodowało, że trzeba było mimo wszystko pływać też mocno taktycznie, a nie tylko na szybkość. Dzięki temu, że nam udało się dobrze te zmiany odgadywać, ostatecznie wygraliśmy regaty.

Już nie pierwszy raz widzimy się w Górkach Zachodnich – co roku wracacie na Nord CUP. Czy to tylko ze względu na mistrzostwa Polski? Czy wyjątkowo lubicie ten akwen?

- Na pewno mistrzostwa Polski są dla nas ważną imprezą, najważniejszą w roku w Polsce, ale jak najbardziej jest to też super akwen. Ponadto wspaniała organizacja, bo z roku na rok organizatorzy stają na wysokości zadania i przygotowują regaty na światowym poziomie. Ścigamy się nie tylko w kraju, ale też za granicą, więc mamy porównanie i nie mamy powodów do żadnych kompleksów. Do tego wszystkiego cieszy nas bardzo, że z sezonu na sezon jest coraz więcej naszych „szesnastek”, co sprawia, że w klasie jest większa rywalizacja i wyścigi są ciekawsze. Dużo daje, że młodzież zaczęła startować z nami na regatach, bo młoda krew to tylko plusy dla rozwoju katamaranów.

Właśnie, jest więcej załóg Hobie 16. Jak to wyglądało z waszej perspektywy, jeśli chodzi o konkurencję? Jak spisywały się inne załogi?
– Szczerze mówiąc startowaliśmy z wielką tremą, trochę wstyd się przyznać, ale dopiero tutaj pierwszy raz w tym roku zeszliśmy na wodę, a młodzież już sporo wypływała w ciągu roku, łącznie ze zgrupowaniami zagranicznymi. Zdecydowanie nie przyjeżdżaliśmy tutaj po zwycięstwo, raczej liczyliśmy na to, że jakoś utrzymamy się w ogonie. Jednak u młodzieży zabrakło jako takiego doświadczenia i opływania, wynikającego właśnie bardziej z taktyki. I może trochę też stres ich zjadł, bo rzeczywiście umieją pływać, mają talent, więc zwycięstwo smakuje trochę lepiej i nie przewidywaliśmy, że uda nam się tutaj tak dobrze popłynąć.

Jakie macie plany na resztę sezonu?

- Chcielibyśmy zaliczyć regaty w Gdyni, bo jest to w zasadzie druga duża impreza w Polsce, później już zagranica, czyli mistrzostwa Europy w Holandii, mistrzostwa Niemiec i jeszcze na koniec, tradycyjnie, regaty zamknięcia sezonu w Sopocie.

Jeszcze raz gratulujemy wywalczenia tytułu mistrza Polski.
– Dziękuję.

Photos from Regaty Nord Cup Gdańsk's post

Dziś rozpoczęły się targi Boatex , które są naszym sponsorem. Zapraszamy na nasze stoisko aby dowiedzieć się co planujemy w tym roku…

9 likes, 0 comments2 months ago

Żeglarskie pasje w Poznaniu!

Już za tydzień Żeglarskie pasje w Poznaniu! Tylko na Boatex!

3 likes, 0 comments2 months ago

Jesień wszędzie, a my już planujemy NordCUP 2018. Witamy Sailing Machine ponownie na pokładzie!

30 likes, 0 comments6 months ago

Mistrzowie Polski Nautica 450: To było dla nas wyzwanie - WP SportoweFakty

W drugi weekend #NordCUP’u klasa Nautica 450 rywalizowała o medale 🥇 Po startach nowi mistrzowie Polski podsumowali nordcupową rywalizację..

5 likes, 0 comments9 months ago

Regaty Nord Cup Gdańsk

Dziś mamy dla was kadry z II nordcupowej ⛵ niedzieli, tym razem od Anna Korneszczuk

16 likes, 0 comments9 months ago

SPONSORZY I PARTNERZY

PARTNER GŁÓWNY

PATRONI MEDIALNI


ORGANIZATORZY

PARTNERZY