język / language : PL | EN
Pierwsze nordcupowe statuetki rozdane

W niedzielę w AZS Centralnym Ośrodeku Sportu Akademickiego w Gdańskich Górkach Zachodnich na wodzie powiało nieco mocniej, a już na lądzie poznaliśmy pierwsze rozstrzygnięcia tegorocznych regat Nord CUP Gdańsk 2017 (23.06-2.07.2017). Starty zakończyły załogi jachtów Delphia 26, Micro i Scandinavia 650, pozostałe klasy kontynuują regaty jeszcze jutro, a we wtorek na wodę zejdzie młodzież, czyli klasy Optimist, Open BIC i 420ki.

Niedzielny poranek przywitał wszystkich wiatrem i wszystkie startujące klasy zeszły na wodę bez żadnych opóźnień. Dla klas startujących na akwenie C, czyli Delphia 24, Micro i Scandinavia 650 były to finałowe rozdania. Wśród załóg Delphia 24 najlepiej spisało się Auto Podlasie z Marcinem Pietrzakiem za sterem, na drugiej pozycji regaty zakończył Piotr Kowalewski z załogą Indygo, a na trzeci stopień podium wywalczył Waldemar Sałata ze Star Telekom, który podzielił się z nami wrażeniami ze startów na Nord CUPie:
– Regaty tutaj są zawsze świetne, doskonała organizacja, pogoda żeglarsko fajna, nawet mocniej powiało wczoraj w jednym wyścigu i dziś też, także myślę, że wszyscy są zadowoleni. Rozegraliśmy wszystkie sześć zaplanowanych startów, więc żeglarsko bardzo przyjemnie – powiedział nam tuż po ceremonii wręczenia statuetek. Na lądzie przez cały dzień wiał całkiem silny wiatr, zapytaliśmy więc, czy podobnie było na wodzie i czy takie warunki pomagają czy sprawiają, że regaty są bardziej wymagające. – Wszyscy, którzy startowali w naszej klasie mają dobrze opanowaną łódkę, więc ten nieco silniejszy wiatr dawał nam większy fun. To jeszcze nie było aż tak mocno, żeby nie dało się pływać, a te dwadzieścia kilka węzłów to są idealne warunki dla tej łódki. Teraz za dwa tygodnie mamy kolejne starty na Zatoce Gdańskiej, tym razem w Gdyni, potem jadę do Chorwacji na mistrzostwa Europy klasy Melges, a potem już mistrzostwa Polski Delphia 24 – dodał sternik wyliczając najbliższe plany regatowe w tym sezonie.
W klasie Micro szans rywalom nie dał Piotr Tarnacki z załogą Roca-Stawo. Rozpoczęli świetnie już w sobotę wygrywając wszystkie starty, co powtórzyli też w niedzielę pewnie zwyciężając nordcupową rywalizację w klasie Micro przed Danielem Dołęgą z Euro Shipping i Jackiem Zyskowskim z załogą Sprenger.
Podobna sytuacja była w klasie Scandinavia 650, gdzie załoga jachtu HIAB pod wodzą Marka Kloski zapewniła sobie zwycięstwo jeszcze przed ostatnim startem wygrywając prawie wszystkie wyścigi. Za nimi uplasowała się ekipa Akademii Marynarki Wojennej z Marcinem Styborskim za sterem, a na trzecim Michał Pałasz z załogą na jachcie Kontra.
– Akwen i warunki na tej imprezie były bardzo dobre, było sporo wiatru, dobrze ustawiona trasa, na wodzie absolutnie bez zastrzeżeń. Może tylko frekwencja w naszej klasie nie dopisała za bardzo. Dwie załogi, nasz POL 9050 i załoga Marcina Styborskiego, już na początku odbiły trochę od reszty stawki. Płynęliśmy równo, było blisko, ale poradziliśmy sobie i wygraliśmy całą imprezę – podsumował starty Marek Kloska, sternik zwycięskiej załogi. – Co po Nord CUP’ie? Najpierw startujemy w Gdyni, później klasowe mistrzostwa Polski w Pucku i pucharowe regaty w Warszawie, także jeszcze trochę pływania przed nami – przyznał.
Pozostałe klasy, które zaczęły regaty w sobotę startują jeszcze jutro. Po dwóch dniach startów na akwenie A w Laser Radialu nadal na prowadzeniu Stanisław Klimaszewski, a za nim z niewielką stratą Wojciech Klimaszewski, również w Laserze 4.7 sobotnie prowadzenie utrzymała Julia Rogalska, a w Laserze Standard prowadzi Michał Kugacki. Na akwenie B o medale mistrzostw Polski walczą dalej załogi Hobie 14 – tu także bez zmian na prowadzeniu, na pierwszym miejscu utrzymał się Bartosz Sajdak, który wygrał wszystkie dzisiejsze starty oraz Hobie 16, gdzie również na najwyższej pozycji utrzymuje się załoga Bartłomiej Janiszewski / Andrzej Janiszewski. W dówch pozostałych klasach również nie zmienili się prowadzący po pierwszym dniu, w klasie Finn jest to Andrzej Romanowski, a w klasie Europa – Damian Sieczkowski.
Szczegółowy program startów znaleźć można na stronie regat www.nordcup.pl, w zakładce „dla zawodników” zamieszczone są zawiadomienia o regatach, a klikając na „zgłoszenia on-line” nadal dołączyć można do wydarzenia oraz śledzić na bieżąco wyniki poszczególnych klas. Zapraszamy także do odwiedzenia profilu „Regaty Nord CUP Gdańsk” na Facebooku, gdzie znajdziecie wszystkie aktualności oraz zdjęcia i filmiki z regat.
Jak zawsze trzymamy kciuki za świetną pogodę i tylko dobry wiatr!

's cover photo

13 likes, 2 comments4 days ago

Podsumowanie Pantaenius Nord CUP Gdańsk 2018

10 dni regat w 4 minuty! Zobaczmy jeszcze raz jak przebiegała rywalizacja w tym roku! Nie możemy się doczekać już następnych regat Pantaenius..

22 likes, 0 comments4 months ago

Wyścigi Nord Classic

Tym razem mamy dla was podsumowanie ostatniego dnia wyścigów Nord Cup Classic, które poraz pierwszy miały swoją bazę w Marina Gdańsk…

6 likes, 0 comments4 months ago

9 Wyścig o Bursztynowy Puchar Neptuna

To był 9 Wyścig o Bursztynowy Puchar Neptuna – wspólny wyścig uczestników zlotu Baltic Sail Gdańsk oraz naszych Regaty Pantaenius Nord..

8 likes, 0 comments4 months ago

Mistrzostwa Polski klasy Nautica 450

To już Mistrzostwa Polski Nautica 450. Emocje podczas rywalizacji w tych jubileuszowych regatach były wysokie. Wielu obstawiało wieloletnich..

14 likes, 1 comments4 months ago