język / language : PL | EN
XII regaty Nord CUP za nami!

Przez 10 dni żeglarze różnych klas, od najmniejszych Optimistów po duże jachty kilowe ścigały się podczas XII regat Nord CUP Gdańsk 2017 (23.06-2.07.2017). Tegoroczna edycja Nord CUPu była wyjątkowo wietrzna, a przez to bardziej wymagająca, ale jak podkreślali sami zawodnicy, była to właśnie prawdziwie żeglarska pogoda. Ceremonia zamknięcia odbyła się tradycyjnie w AZS Centralnym Ośrodku Sportu Akademickiego w gdańskich Górkach Zachodnich, który już od wielu lat jest bazą regat.

W tym roku do regat Nord CUP Gdańsk 2017 zgłosiło się 365 załóg, które rywalizowały na nordcupowych akwenach. Podobnie jak w ubiegłym roku najpierw wystartowały jachty morskie, które popłynęły w długim pełnomorskim wyścigu B8 Race, a najszybszą załogą była ponownie BLAGODARNOST’2 pod dowództwem Sergeya Pavlenko, a dzień później rywalizację rozpoczęły mniejsze jachty. W sumie trofea zostały rozdane w 44 kategoriach i podkategoriach, w 21 klasach żeglarskich, aż 4 klasy rywalizowały o mistrzowskie medale – w pierwszy weekend były to katamarany Hobie 14, gdzie złoto wywalczył Bartosz Sajdak i Hobie 16 – tu na najwyższym stopniu podium stanęła załoga Bartłomiej Janiszewski i Aleksander Janiszewski, a w drugi weekend klasa Korsarz – najlepszą załogą wśród polskich Korsarzy byli Wojciech Wójtowicz i Łukasz Wójcik oraz klasa Nautica 450, gdzie złoty medal wywalczyli Łukasz Przybytek i Patryk Sawicki. Łukasz Przybytek, olimpijczyk w klasie 49er powiedział po regatach: „Bardzo fajna klasa, bardzo szybka, dynamiczna, moje doświadczenie z żeglarstwa przydało się. W mojej załodze był Patryk Sawicki, który w ogóle po raz pierwszy pływał na łódce, więc było to dla nas dosyć duże wyzwanie, zwłaszcza przy tak żeglarskiej pogodzie”. W drugi weekend jachty wystartowały także w Wyścigu o Bursztynowy Puchar Neptuna, w którym najszybciej popłynęła ekipa eXplodera 20, Wojciech Kaliski i Filip Walczak – metę przekroczyli 1,5 godziny po starcie. Jak co roku przyznany została też nagroda specjalna, Jacht Tygodnia – Puchar Wójta Gminy Kolbudy, który w tym roku trafił do załogi klasy Korsarz z Niemiec w składzie Sasha Broy i Frank Thieme.

Na XII Nord CUPie po raz kolejny spotkało się kilka pokoleń żeglarzy i ci młodzi, którzy dopiero wchodzą w świat żeglarstwa, mogli spotkać tych już utytułowanych, z dużym dorobkiem, nawet olimpijskim. Dziękujemy wszystkim sponsorom i partnerom oraz uczestnikom za wszelkie miłe słowa, uczestnictwo i rywalizację fair play, bo to dzięki Wam regaty mają tę wyjątkową atmosferę. Do zobaczenia za rok!

Nord CUP 2017 stopka

Timeline Photos

W tym roku, jak zwykle zaczynamy z B8 Race już 2️⃣8️⃣ czerwca. W tym roku wprowadzamy przechodnie trofeum double-handed. Stay tuned‼️..

14 likes, 2 comments3 days ago

Timeline Photos

Odliczamy do 2️⃣8️⃣ czerwca, kiedy rozpoczyna się XIV Pantaenius Nord Cup Gdańsk ‼️ #ilovegdn #gdansk #regaty #sailfast

7 likes, 0 comments1 week ago

Klasa 505: Kalendarz Regat Pucharu Polski na 2019 rok

Witamy Klasa 505 w Polsce po kilku sezonach przerwy ponownie na naszych regatach‼️ Nie możemy się już doczekać czerwca ⛵⛵⛵

7 likes, 0 comments2 weeks ago

Photos from Regaty Pantaenius Nord Cup Gdańsk's post

Pantaenius Nord Cup Gdańsk gościnnie w Poznaniu na Boatex! ⛵️ Tomek Sawukinas tym razem bardziej na lądzie czeka na miłośników regat..

16 likes, 0 comments2 weeks ago

Boatex

Zima ❄️❄️❄️nam nie straszna, bo już w piątek widzimy się na Boatex‼️ ⛵⛵⛵

2 likes, 0 comments3 weeks ago