język / language : PL | EN
Mimo bardzo silnego wiatru żeglarze zdobyli B8

Zmagania na morzu trwają. W wyścigu B8 wciąż walczą trzy jednostki. Inne konkurencje zostały odwołane ze względu na bardzo silny wiatr.

W piątek rozpoczęła się 13 już edycja regat Pantaenius NordCUP Gdańsk 2018. W trwającym od 29 czerwca do 8 lipca wydarzeniu weźmie udział ok. 350 jednostek i 700 żeglarzy, którzy już tradycyjnie będą bazować w AZS Centralnym Ośrodku Sportu Akademickiego na Górkach Zachodnich w Gdańsku.

Jako pierwszy, w piątek o godz. 19, wystartował pełnomorski B8 Race. To najdłuższy wyścig tego wydarzenia, bo na 120 mil morskich. Prowadzi do boi ustawionej w pobliżu platformy LOTOS Petrobaltic i z powrotem.

_S_01757_2018-06-30 14.24.21

W tym roku wyzwaniem uczestników B8 okazała się wymagająca pogoda.

- Neptun nas nie rozpieszcza, warunki są wyjątkowo trudne! – skomentował przed startem Tomasz Sawukinas, sędzia główny regat. – Wiatr wieje z prędkością do 25-30 węzłów, a fale są „jak domy”, czyli o wysokości nawet do pięciu metrów.

Sztorm zniechęcił wielu żeglarzy do startu. Spośród 16 załóg, które potwierdziły swój udział w B8, ostatecznie wystartowało tylko 11.

- Warunki są wyjątkowo trudne, halsówka dała się we znaki – mówi Tomasz Sawukinas. – Część jachtów zrezygnowała po drodze, a ich załogi schroniły się w marinach m.in. w Gdyni i Helu. Wielki szacun dla  żeglarzy, którzy postanowili mimo to zmierzyć się z żywiołem.

_S_01814_2018-06-30 14.24.21

Rano żeglugę kontynuowały trzy jednostki: Dancing Queen, Oceana i Atlantic Puffin. Najszybsza okazała się Dancing Queen, gdyż to właśnie ta załoga minęła platformę B8 jako pierwsza, w sobotę o godz. 11. Tuż za nią, o godz. 13.30, do B8 dotarła Oceana. Atlantic Puffin wciąż walczy.

_S_02061_2018-06-30 14.24.21

Meta wyścigu znajduje się na rozlewisku Wisły Śmiałej Górkach Zachodnich. Mimo że żeglarze płyną już z wiatrem, kurs jest wciąż niebezpieczny, a fale wysokie. Wyścig zakończą wieczorem lub w nocy. Ich zmagania można śledzić na stronie internetowej http://tracking.pozz.org.pl/ga/#!/live/36

Ze względu na bardzo silny wiatr sobotnie wyścigi próbowano rozegrać na rozlewisku Wisły Śmiałej, lecz o godz. 14.30 Komisja Sędziowska podjęła decyzję o odwołaniu wszystkich wyścigów w dniu dzisiejszym. – Decyzja ta została podjęta ze względu na obecny stan oraz prognozę na najbliższą dobę, która mówi o wietrze nawet do 30 węzłów – tłumaczy Tomasz Sawukinas.

Mimo trudnych warunków na wodę wypłynął Piotr Kula, olimpijczyk z 2012 r. w klasie Finn. – Dziś na wodzie było nieco samotnie, ale mimo zdecydowałem się wypłynąć, by poćwiczyć – mówi Piotr Kula. – Fajne warunki do zjeżdżania z wiatrem, kiedy rozwija się dość dużą prędkość, sporo ekstremalnych odczuć mimo dużego ryzyka wywrotki. Każda taka sesja zbliża do lepszego żeglowania.

_S_03216_2018-06-30 20.35.20

Większość żeglarzy pozostaje więc w porcie, lecz nie muszą obawiać się nudy. Na terenie AZS Centralnego Ośrodka Sportu Akademickiego mogą skorzystać z rozmaitych atrakcji sportowych. Czekają na nich też specjalne punkty programu, jak m.in. grill i wykład z przepisów żeglarskich.

Yacht Club Gdansk

„Gdańsk jest najcudowniejszym miastem na świecie. Dziękuję wam” – Tak pożegnał się z nami Prezydent Paweł Adamowicz. Dziękujemy za wszystkie..

6 likes, 0 comments10 hours ago

's cover photo

13 likes, 2 comments1 month ago

Podsumowanie Pantaenius Nord CUP Gdańsk 2018

10 dni regat w 4 minuty! Zobaczmy jeszcze raz jak przebiegała rywalizacja w tym roku! Nie możemy się doczekać już następnych regat Pantaenius..

24 likes, 0 comments5 months ago

Wyścigi Nord Classic

Tym razem mamy dla was podsumowanie ostatniego dnia wyścigów Nord Cup Classic, które poraz pierwszy miały swoją bazę w Marina Gdańsk…

6 likes, 0 comments5 months ago

9 Wyścig o Bursztynowy Puchar Neptuna

To był 9 Wyścig o Bursztynowy Puchar Neptuna – wspólny wyścig uczestników zlotu Baltic Sail Gdańsk oraz naszych Regaty Pantaenius Nord..

8 likes, 0 comments5 months ago