język / language : PL | EN
Mimo bardzo silnego wiatru żeglarze zdobyli B8

Zmagania na morzu trwają. W wyścigu B8 wciąż walczą trzy jednostki. Inne konkurencje zostały odwołane ze względu na bardzo silny wiatr.

W piątek rozpoczęła się 13 już edycja regat Pantaenius NordCUP Gdańsk 2018. W trwającym od 29 czerwca do 8 lipca wydarzeniu weźmie udział ok. 350 jednostek i 700 żeglarzy, którzy już tradycyjnie będą bazować w AZS Centralnym Ośrodku Sportu Akademickiego na Górkach Zachodnich w Gdańsku.

Jako pierwszy, w piątek o godz. 19, wystartował pełnomorski B8 Race. To najdłuższy wyścig tego wydarzenia, bo na 120 mil morskich. Prowadzi do boi ustawionej w pobliżu platformy LOTOS Petrobaltic i z powrotem.

_S_01757_2018-06-30 14.24.21

W tym roku wyzwaniem uczestników B8 okazała się wymagająca pogoda.

- Neptun nas nie rozpieszcza, warunki są wyjątkowo trudne! – skomentował przed startem Tomasz Sawukinas, sędzia główny regat. – Wiatr wieje z prędkością do 25-30 węzłów, a fale są „jak domy”, czyli o wysokości nawet do pięciu metrów.

Sztorm zniechęcił wielu żeglarzy do startu. Spośród 16 załóg, które potwierdziły swój udział w B8, ostatecznie wystartowało tylko 11.

- Warunki są wyjątkowo trudne, halsówka dała się we znaki – mówi Tomasz Sawukinas. – Część jachtów zrezygnowała po drodze, a ich załogi schroniły się w marinach m.in. w Gdyni i Helu. Wielki szacun dla  żeglarzy, którzy postanowili mimo to zmierzyć się z żywiołem.

_S_01814_2018-06-30 14.24.21

Rano żeglugę kontynuowały trzy jednostki: Dancing Queen, Oceana i Atlantic Puffin. Najszybsza okazała się Dancing Queen, gdyż to właśnie ta załoga minęła platformę B8 jako pierwsza, w sobotę o godz. 11. Tuż za nią, o godz. 13.30, do B8 dotarła Oceana. Atlantic Puffin wciąż walczy.

_S_02061_2018-06-30 14.24.21

Meta wyścigu znajduje się na rozlewisku Wisły Śmiałej Górkach Zachodnich. Mimo że żeglarze płyną już z wiatrem, kurs jest wciąż niebezpieczny, a fale wysokie. Wyścig zakończą wieczorem lub w nocy. Ich zmagania można śledzić na stronie internetowej http://tracking.pozz.org.pl/ga/#!/live/36

Ze względu na bardzo silny wiatr sobotnie wyścigi próbowano rozegrać na rozlewisku Wisły Śmiałej, lecz o godz. 14.30 Komisja Sędziowska podjęła decyzję o odwołaniu wszystkich wyścigów w dniu dzisiejszym. – Decyzja ta została podjęta ze względu na obecny stan oraz prognozę na najbliższą dobę, która mówi o wietrze nawet do 30 węzłów – tłumaczy Tomasz Sawukinas.

Mimo trudnych warunków na wodę wypłynął Piotr Kula, olimpijczyk z 2012 r. w klasie Finn. – Dziś na wodzie było nieco samotnie, ale mimo zdecydowałem się wypłynąć, by poćwiczyć – mówi Piotr Kula. – Fajne warunki do zjeżdżania z wiatrem, kiedy rozwija się dość dużą prędkość, sporo ekstremalnych odczuć mimo dużego ryzyka wywrotki. Każda taka sesja zbliża do lepszego żeglowania.

_S_03216_2018-06-30 20.35.20

Większość żeglarzy pozostaje więc w porcie, lecz nie muszą obawiać się nudy. Na terenie AZS Centralnego Ośrodka Sportu Akademickiego mogą skorzystać z rozmaitych atrakcji sportowych. Czekają na nich też specjalne punkty programu, jak m.in. grill i wykład z przepisów żeglarskich.

Vector Sails Optimistic Cup

To były wyjątkowo liczne regaty klasy Vector Sails Optimistic Cup. Akwen na Górkach Zachodnich zapełnił się żagłowkami sterowanymi przez..

17 likes, 0 comments2 days ago

W tegorocznych regatach wzięła udział rekordowa liczba jachtów i uczestników. To była niezapomniana przygoda, do której wciąż wracamy..

15 likes, 0 comments6 days ago

W wyniku nieporozumienia na zakończeniu regat zostały ogłoszone błędne wyniki grupy ORC II. Przepraszam za tą sytuację załogi jachtów..

7 likes, 1 comments6 days ago

Rekordowa trzynastka Pantaenius NordCUP Gdańsk | Regaty NordCUP

Za nami trzynaste, rekordowe pod względem liczby zawodników, regaty Pantaenius NordCUP Gdańsk 2018 W wydarzeniu wzięło udział 445 jachtów..

16 likes, 1 comments6 days ago

Ostatni dzień regat. Część pierwsza

Żeglarze nie mogli narzekać dziś na pogodę. W klasie Mistrzostwa Polski Nautica 450 zwyciężyli Witold Małecki z Maciejem Odważnym. Przyznano..

23 likes, 0 comments1 week ago