język / language : PL | EN
Startuje Pantaenius Nord Cup Gdańsk 2018!

Ponad 350 jachtów zaprezentuje się w Pantaenius Nord Cup Gdańsk 2018 od 29 czerwca
do 8 lipca. To będzie żeglarskie święto w Górkach Zachodnich, a zapewne padnie i nowy
rekord frekwencji w liczącej 13 lat historii imprezy. Na starcie m.in.: olimpijczyk Piotr Kula, ośmiokrotny mistrz świata w klasie Micro Piotr Tarnacki oraz Szymon Kuczyński na
najmniejszej polskiej jednostce, która opłynęła świat w samotnym rejsie. Nie zabraknie też
atrakcji dla publiczności na lądzie.

Marina AZS Galion przy ul. Stogi 20 w gdańskich Górkach Zachodnich jak co roku na przełomie czerwca i lipca będzie gościła wiele żeglarskich pokoleń. W bogatym programie tegorocznego festiwalu regat zajmują się zarówno klasy dla najmłodszych adeptów żeglarstwa jak również dla profesjonalnych zawodniczek i zawodników oraz tych, którzy tę dyscyplinę traktują jako hobby i doskonały sposób na spędzenie aktywnie wolnego czasu. Nie zabraknie żeglujących rodzin, a także znanych postaci rodzimego jachtingu. Kalendarz startów został tak ułożony, aby w środku tygodnia odbywały się młodzieżowe regaty, a weekendy przeznaczone są dla starszych żeglarzy.

W trzech klasach zmagania będą miały rangę mistrzostw Polski. Medale rozdane zostaną w: Hobie Cat 14, Hobie Cat 16 oraz Nautica 450. Nie zabraknie także wyścigów, które są unikatowe i charakterystyczne dla Pantaenius Nord Cup Gdańsk.

PROGRAM PANTAENIUS NORD CUP GDAŃSK 2018

 • 29/30 czerwca: wyścig B8 Race
 •  30 czerwca – 01 lipca: regaty klas Micro, Delphia 24, Scandinavia 650
 • 30 czerwca – 02 lipca: Mistrzostwa Polski Hobie Cat 14 i Hobie Cat 16 oraz
  regaty w klasach: Europa, Finn, OK Dinghy
 • 03 – 05 lipca: klasa Optimist grupa A i grupa B oraz Laser 4.7, Laser Radial,
  Laser Standard
 • 06 czerwca – 08 lipca: Mistrzostwa Polski klasy Nautica 450 oraz starty klas
  Flying Dutchman i OK Dinghy
 • 07 lipca: w samo południe wystartuje Wyścig o Bursztynowy Puchar Neptuna
 •  06- 07 lipca: Nord CUP Classic, czyli jachty morskie ORC Club, KWR oraz OPEN
  oraz klasy Korsarz i Sigma Active

_S_04130

Na inaugurację imprezy, w piątek, 29 czerwca o godzinie 19 wystartuje B8 Race. Żeglarze zmierzą się z trasą 120 mil morskich. Popłyną do platformy Lotos Petrobaltic i z powrotem. W dwóch poprzednich edycjach najlepszy był Sergey Pavlenko, dowodzący jachtem BLAGODARNOST’2, który zwyciężał w czasie ponad 19 godzin.

Na tegorocznej liście startowej znajduje się m.in. Szymon Kuczyński. To zdobywca najwyższego polskiego wyróżnienia żeglarskiego, triumfator Rejsu Roku 2016, nagrodzony
Srebrnym Sekstantem. Te laury obecnie 38-letniemu żeglarzowi przyniósł samotny rejs dookoła świata na najmniejszej polskiej jednostce, której ta sztuka się udała. Jacht „Atlantic
Puffin” o długości zaledwie 6,36 m Kuczyński się także w gdańskich regatach. To nielada gratka dla publiczności. Wszystkie jachty będą bowiem dostępne w Marinie AZS Galion. Tam też pomiędzy wyścigami będzie można spotkać, a nawet porozmawiać z żeglarzami. Natomiast na ostatni weekend Pantaenius Nord Cup Gdańsk jachty morskie przeniosą się do Mariny Gdańsk przy ul. Szafarnia.

Wszyscy widzowie, którzy odwiedzą Górki Zachodnie będą mogli wziąć udział również w grach i zabawach, które codziennie mają być organizowane w hali znajdującej się na terenie AZS Galion. Do dyspozycji m.in. koszykówka, siatkówka, tenis stołowy czy piłkarzyki. Natomiast przebieg wyścigów będzie można śledzić z plaż nie tylko w Górkach Zachodnich, ale także z Sobieszewa i Stogów, a w niektórych wyścigach także z Brzeźna. Sędzia główny regat – Tomasz Sawukinas oraz dyrektor zawodów – Jakub Łapiński zapewniają, że gdy tylko będzie odpowiedni wiatr, to trasy będą ustawiane jak najbliżej brzegu, by zmagania żeglarzy były jak najlepiej widoczne z brzegu.

4Pantaenius NordCUP 2017

Wśród pretendentów do triumfu będzie Piotr Tarnacki. Ośmiokrotny mistrz świata w klasie Micro będzie jednym z najpracowitszych żeglarzy w Pantaenius Nord Cup Gdańsk 2018. Po Bursztynowy Puchar Neptuna żeglować będzie na katamaranie. Natomiast w pierwszy weekend imprezy zaprezentuje się w swojej koronnej klasie, traktując ten start jako ważny sprawdzian przed tegoroczną obroną tytułu najlepszego na świecie na jachcie typu Micro. Od 30 czerwca do 2 lipca w Górkach Zachodnich będzie można spotkać także Piotra Kulę. To czołowy żeglarz świata w olimpijskiej klasie Finn. Reprezentował Polskę podczas igrzysk olimpijskich w Londynie w 2012 roku. Był brązowym medalistą mistrzostw świata juniorów i wicemistrzem Europy w tej kategorii wiekowej. W ubiegłym roku wśród seniorów zajął 7. miejsce na mistrzostwach świata. M.in. za ten sukces w miejskim plebiscycie znalazł się w dziesiątce najlepszych sportowców Gdańska 2017 roku.

AZS Centralny Ośrodek Sportu Akademickiego w Gdańsku oraz Yacht Club Gdańsk, czyli organizatorzy Pantaenius Nord Cup Gdańsk 2018 są zadowoleni, że z roku na rok rośnie frekwencja w klasach młodzieżowych. Vector Sails Optimis Cup przyjął zgłoszenia od około
150 żeglarek i żeglarzy do lat 15, a na liście startowej klas laserowych znajduje się kolejnych 100 uczestników. Dzięki temu zapewne padnie rekord frekwencji sprzed siedmiu lat. Wówczas w Pantaenius Nord Cup Gdańsk zaprezentowały się 382 jachty.

Regaty Pantaenius NordCUP Gdańsk to żeglarskie wydarzenie, które łączy w sobie niezapomnianą atmosferę, wysoki poziom sportowy oraz integruje żeglarzy z różnych klas.

Pierwszy NordCUP został zorganizowany w 2006 r. W zmaganiach wzięło wówczas udział 17 jachtów. Z każdym kolejnym rokiem regaty zdobywały coraz większą popularność. W 2009 r. do organizatorów żeglarskiego święta dołączył AZS Galion. Od tamtej pory to Górki Zachodnie stały się nową bazą regat. W 2018 r. bierze w nich udział ponad 350 jednostek.

beznazwy

Timeline Photos

W tym roku, jak zwykle zaczynamy z B8 Race już 2️⃣8️⃣ czerwca. W tym roku wprowadzamy przechodnie trofeum double-handed. Stay tuned‼️..

14 likes, 2 comments3 days ago

Timeline Photos

Odliczamy do 2️⃣8️⃣ czerwca, kiedy rozpoczyna się XIV Pantaenius Nord Cup Gdańsk ‼️ #ilovegdn #gdansk #regaty #sailfast

7 likes, 0 comments1 week ago

Klasa 505: Kalendarz Regat Pucharu Polski na 2019 rok

Witamy Klasa 505 w Polsce po kilku sezonach przerwy ponownie na naszych regatach‼️ Nie możemy się już doczekać czerwca ⛵⛵⛵

7 likes, 0 comments2 weeks ago

Photos from Regaty Pantaenius Nord Cup Gdańsk's post

Pantaenius Nord Cup Gdańsk gościnnie w Poznaniu na Boatex! ⛵️ Tomek Sawukinas tym razem bardziej na lądzie czeka na miłośników regat..

16 likes, 0 comments2 weeks ago

Boatex

Zima ❄️❄️❄️nam nie straszna, bo już w piątek widzimy się na Boatex‼️ ⛵⛵⛵

2 likes, 0 comments3 weeks ago