język / language : PL | EN
Startuje Pantaenius Nord Cup Gdańsk 2018!

Ponad 350 jachtów zaprezentuje się w Pantaenius Nord Cup Gdańsk 2018 od 29 czerwca
do 8 lipca. To będzie żeglarskie święto w Górkach Zachodnich, a zapewne padnie i nowy
rekord frekwencji w liczącej 13 lat historii imprezy. Na starcie m.in.: olimpijczyk Piotr Kula, ośmiokrotny mistrz świata w klasie Micro Piotr Tarnacki oraz Szymon Kuczyński na
najmniejszej polskiej jednostce, która opłynęła świat w samotnym rejsie. Nie zabraknie też
atrakcji dla publiczności na lądzie.

Marina AZS Galion przy ul. Stogi 20 w gdańskich Górkach Zachodnich jak co roku na przełomie czerwca i lipca będzie gościła wiele żeglarskich pokoleń. W bogatym programie tegorocznego festiwalu regat zajmują się zarówno klasy dla najmłodszych adeptów żeglarstwa jak również dla profesjonalnych zawodniczek i zawodników oraz tych, którzy tę dyscyplinę traktują jako hobby i doskonały sposób na spędzenie aktywnie wolnego czasu. Nie zabraknie żeglujących rodzin, a także znanych postaci rodzimego jachtingu. Kalendarz startów został tak ułożony, aby w środku tygodnia odbywały się młodzieżowe regaty, a weekendy przeznaczone są dla starszych żeglarzy.

W trzech klasach zmagania będą miały rangę mistrzostw Polski. Medale rozdane zostaną w: Hobie Cat 14, Hobie Cat 16 oraz Nautica 450. Nie zabraknie także wyścigów, które są unikatowe i charakterystyczne dla Pantaenius Nord Cup Gdańsk.

PROGRAM PANTAENIUS NORD CUP GDAŃSK 2018

 • 29/30 czerwca: wyścig B8 Race
 •  30 czerwca – 01 lipca: regaty klas Micro, Delphia 24, Scandinavia 650
 • 30 czerwca – 02 lipca: Mistrzostwa Polski Hobie Cat 14 i Hobie Cat 16 oraz
  regaty w klasach: Europa, Finn, OK Dinghy
 • 03 – 05 lipca: klasa Optimist grupa A i grupa B oraz Laser 4.7, Laser Radial,
  Laser Standard
 • 06 czerwca – 08 lipca: Mistrzostwa Polski klasy Nautica 450 oraz starty klas
  Flying Dutchman i OK Dinghy
 • 07 lipca: w samo południe wystartuje Wyścig o Bursztynowy Puchar Neptuna
 •  06- 07 lipca: Nord CUP Classic, czyli jachty morskie ORC Club, KWR oraz OPEN
  oraz klasy Korsarz i Sigma Active

_S_04130

Na inaugurację imprezy, w piątek, 29 czerwca o godzinie 19 wystartuje B8 Race. Żeglarze zmierzą się z trasą 120 mil morskich. Popłyną do platformy Lotos Petrobaltic i z powrotem. W dwóch poprzednich edycjach najlepszy był Sergey Pavlenko, dowodzący jachtem BLAGODARNOST’2, który zwyciężał w czasie ponad 19 godzin.

Na tegorocznej liście startowej znajduje się m.in. Szymon Kuczyński. To zdobywca najwyższego polskiego wyróżnienia żeglarskiego, triumfator Rejsu Roku 2016, nagrodzony
Srebrnym Sekstantem. Te laury obecnie 38-letniemu żeglarzowi przyniósł samotny rejs dookoła świata na najmniejszej polskiej jednostce, której ta sztuka się udała. Jacht „Atlantic
Puffin” o długości zaledwie 6,36 m Kuczyński się także w gdańskich regatach. To nielada gratka dla publiczności. Wszystkie jachty będą bowiem dostępne w Marinie AZS Galion. Tam też pomiędzy wyścigami będzie można spotkać, a nawet porozmawiać z żeglarzami. Natomiast na ostatni weekend Pantaenius Nord Cup Gdańsk jachty morskie przeniosą się do Mariny Gdańsk przy ul. Szafarnia.

Wszyscy widzowie, którzy odwiedzą Górki Zachodnie będą mogli wziąć udział również w grach i zabawach, które codziennie mają być organizowane w hali znajdującej się na terenie AZS Galion. Do dyspozycji m.in. koszykówka, siatkówka, tenis stołowy czy piłkarzyki. Natomiast przebieg wyścigów będzie można śledzić z plaż nie tylko w Górkach Zachodnich, ale także z Sobieszewa i Stogów, a w niektórych wyścigach także z Brzeźna. Sędzia główny regat – Tomasz Sawukinas oraz dyrektor zawodów – Jakub Łapiński zapewniają, że gdy tylko będzie odpowiedni wiatr, to trasy będą ustawiane jak najbliżej brzegu, by zmagania żeglarzy były jak najlepiej widoczne z brzegu.

4Pantaenius NordCUP 2017

Wśród pretendentów do triumfu będzie Piotr Tarnacki. Ośmiokrotny mistrz świata w klasie Micro będzie jednym z najpracowitszych żeglarzy w Pantaenius Nord Cup Gdańsk 2018. Po Bursztynowy Puchar Neptuna żeglować będzie na katamaranie. Natomiast w pierwszy weekend imprezy zaprezentuje się w swojej koronnej klasie, traktując ten start jako ważny sprawdzian przed tegoroczną obroną tytułu najlepszego na świecie na jachcie typu Micro. Od 30 czerwca do 2 lipca w Górkach Zachodnich będzie można spotkać także Piotra Kulę. To czołowy żeglarz świata w olimpijskiej klasie Finn. Reprezentował Polskę podczas igrzysk olimpijskich w Londynie w 2012 roku. Był brązowym medalistą mistrzostw świata juniorów i wicemistrzem Europy w tej kategorii wiekowej. W ubiegłym roku wśród seniorów zajął 7. miejsce na mistrzostwach świata. M.in. za ten sukces w miejskim plebiscycie znalazł się w dziesiątce najlepszych sportowców Gdańska 2017 roku.

AZS Centralny Ośrodek Sportu Akademickiego w Gdańsku oraz Yacht Club Gdańsk, czyli organizatorzy Pantaenius Nord Cup Gdańsk 2018 są zadowoleni, że z roku na rok rośnie frekwencja w klasach młodzieżowych. Vector Sails Optimis Cup przyjął zgłoszenia od około
150 żeglarek i żeglarzy do lat 15, a na liście startowej klas laserowych znajduje się kolejnych 100 uczestników. Dzięki temu zapewne padnie rekord frekwencji sprzed siedmiu lat. Wówczas w Pantaenius Nord Cup Gdańsk zaprezentowały się 382 jachty.

Regaty Pantaenius NordCUP Gdańsk to żeglarskie wydarzenie, które łączy w sobie niezapomnianą atmosferę, wysoki poziom sportowy oraz integruje żeglarzy z różnych klas.

Pierwszy NordCUP został zorganizowany w 2006 r. W zmaganiach wzięło wówczas udział 17 jachtów. Z każdym kolejnym rokiem regaty zdobywały coraz większą popularność. W 2009 r. do organizatorów żeglarskiego święta dołączył AZS Galion. Od tamtej pory to Górki Zachodnie stały się nową bazą regat. W 2018 r. bierze w nich udział ponad 350 jednostek.

beznazwy

Vector Sails Optimistic Cup

To były wyjątkowo liczne regaty klasy Vector Sails Optimistic Cup. Akwen na Górkach Zachodnich zapełnił się żagłowkami sterowanymi przez..

17 likes, 0 comments2 days ago

W tegorocznych regatach wzięła udział rekordowa liczba jachtów i uczestników. To była niezapomniana przygoda, do której wciąż wracamy..

15 likes, 0 comments6 days ago

W wyniku nieporozumienia na zakończeniu regat zostały ogłoszone błędne wyniki grupy ORC II. Przepraszam za tą sytuację załogi jachtów..

7 likes, 1 comments6 days ago

Rekordowa trzynastka Pantaenius NordCUP Gdańsk | Regaty NordCUP

Za nami trzynaste, rekordowe pod względem liczby zawodników, regaty Pantaenius NordCUP Gdańsk 2018 W wydarzeniu wzięło udział 445 jachtów..

16 likes, 1 comments6 days ago

Ostatni dzień regat. Część pierwsza

Żeglarze nie mogli narzekać dziś na pogodę. W klasie Mistrzostwa Polski Nautica 450 zwyciężyli Witold Małecki z Maciejem Odważnym. Przyznano..

23 likes, 0 comments1 week ago