język / language : PL | EN
Ale wieje! Piotr Kowalewski: to warunki „dla profesorów”

Za nami trzeci dzień regat Pantaenius NordCUP Gdańsk 2018. Warunki atmosferyczne wciąż stanowią nie lada wyzwanie, mimo to żeglarzom dwóch klas udało się zakończyć rywalizacje. Na podium stanęli doświadczeni uczestnicy klasy Delphia 24 i młodzi wodniacy z OpenBic. 

Silny wiatr, który zatrzymał w sobotę żeglarzy w porcie, już ustępuje. Mimo to warunki podczas tegorocznych Pantaenius NordCUP Gdańsk są bardzo trudne. Wiele mniejszych jednostek pozostaje w porcie, a ich załoga z niecierpliwością wyczekuje poprawy pogody.

_S_03898_2018-07-02 19.20.03

Znakomite ślizgi

W niedzielę żeglarze ścigali się na dwóch akwenach: na rozlewisku Wisły Śmiałej (Europa i OpenBic) oraz na Zatoce Gdańskiej (Delphia 24, Finn).

- To wyjątkowo wietrzne regaty. Wiatr nieco ustąpił, ale wciąż był bardzo silny – mówił po zakończonych wyścigach Tomasz Sawukinas, sędzia główny regat. – Fale były długie i wysokie. Większe jednostki, czyli Delphia 24, odbyły na zatoce dwa wyścigi przy wietrze dochodzącym do 20-23 węzłów. Z dziewięciu zgłoszonych załóg wystartowało sześć. Żeglarze naprawdę mieli dziś pełne ręce pracy, wszyscy wykazali się znakomitym kunsztem i duchem walki. Z podziwem można było obserwować ich znakomite ślizgi.  Gdy ok. godz. 13 wiatr wzrósł, zapadła decyzja, by zakończyć rywalizacje w tej klasie.

Równolegle, na rozlewisku Wisły Śmiałej, więc już w nieco spokojniejszych warunkach, walczyli młodzi uczestnicy klas Europa i OpenBic. Ci pierwsi mają za sobą trzy wyścigi, a jutro czeka ich dalsza rywalizacja.

OpenBic już zakończyli tegoroczną przygodę z Pantaenius NordCUP Gdańsk.

_S_04229_2018-07-02 19.20.03

 Laureaci 

W niedzielę rozdano też pierwsze puchary. W kategorii Delphia 24 pierwsze miejsce zdobyła załoga Piotra Kowalewskiego z JKW Poznań. Drugie miejsce trafiło do ekipy Marcina Pietrzaka z Delphia 24, a trzecie do Mariusza Trzcińskiego z Jachtklub Wielkopolski.

- Panowały warunki „dla profesorów”. Co to znaczy? – śmieje się Piotr Kowalewski. – Warunki były ekstremalnie trudne. Wysoka fala, łódkę trudno było utrzymać w kursie. W takich warunkach jest silna pokusa, żeby popłynąć szybko, ale to nie zawsze jest dobry pomysł… Trzeba myśleć rozsądnie i dokonywać kompromisowych wyborów: prędkość czy bezpieczeństwo? To nie są łatwe dylematy, szczególnie kiedy dochodzi zmęczenie. Na wodzie nie ma miejsca na złe decyzje.

Piotr Kowalewski podkreśla, że regaty Pantaenius NordCUP Gdańsk to okazja nie tylko do sportowych wyczynów. – Spotykamy się tutaj od wielu lat – mówi. – Jesteśmy ze sobą bardzo zintegrowani, świetnie się ze sobą bawimy, korzystając z oferty AZS Centralnego Ośrodka Sportu Akademickiego. Regaty NordCUP to okazja, by spędzić ze sobą czas. Nawet jeśli mamy sporne sytuacje na wodzie, o których muszą rozstrzygać sędziowie, nie wpływa to na nasze relacje. Jesteśmy przyjaciółmi mimo wszystko, łączy nas zdrowa rywalizacja.

_S_03376_2018-07-02 19.20.02

W kategorii OpenBic pierwsze miejsce zdobyła 12-letnia Janka Dmochowska z MKŻ Arka Gdynia. Na drugim miejscu stanęła Zuzanna Reszka, a na trzecim Zuzanna Rodzeń – z tego samego klubu.

- Musiałam mocno walczyć, żeby utrzymać łódkę. Było bardzo trudno, ale często trenuję, co najmniej trzy razy w tygodniu, więc byłam przygotowana do takiego wysiłku – podsumowała zwycięstwo Janka Dmochowska. – Udział w takich regatach to super zabawa. Podoba mi się, że tak silnie wieje, to znakomite warunki do pływania.

 Klasa Finn na wodzie

W niedzielę na wodę wypłynęli też uczestnicy klasy Finn. Wśród nich był Piotr Kula, olimpijczyk, który jest znakomitym przykładem wytrwałości i żeglarskiej dyscypliny.

_S_04484_2018-07-02 19.20.03

- Pływali w dwóch wyścigach, szczególnie ten drugi dał się we znaki, bo siła wiatru dochodziła do 30 węzłów – komentuje Tomasz Sawukinas.

Tuż za znakomitym Kulą ślizgał się Łukasz Lesiński. Żeglarze zaliczali kolejne wywrotki na wodzie, lecz nie poddawali się i płynęli dalej.

Yacht Club Gdansk

„Gdańsk jest najcudowniejszym miastem na świecie. Dziękuję wam” – Tak pożegnał się z nami Prezydent Paweł Adamowicz. Dziękujemy za wszystkie..

6 likes, 0 comments10 hours ago

's cover photo

13 likes, 2 comments1 month ago

Podsumowanie Pantaenius Nord CUP Gdańsk 2018

10 dni regat w 4 minuty! Zobaczmy jeszcze raz jak przebiegała rywalizacja w tym roku! Nie możemy się doczekać już następnych regat Pantaenius..

24 likes, 0 comments5 months ago

Wyścigi Nord Classic

Tym razem mamy dla was podsumowanie ostatniego dnia wyścigów Nord Cup Classic, które poraz pierwszy miały swoją bazę w Marina Gdańsk…

6 likes, 0 comments5 months ago

9 Wyścig o Bursztynowy Puchar Neptuna

To był 9 Wyścig o Bursztynowy Puchar Neptuna – wspólny wyścig uczestników zlotu Baltic Sail Gdańsk oraz naszych Regaty Pantaenius Nord..

8 likes, 0 comments5 months ago